<< Startsida

Sponsorer
SvD2018
 

HBERGS
Idrottspriser & Gravyr
 
S V E N S K A  D A G B L A D E T S
Bild: Skytt 96:e riksskyttetävling på
hemmabanor
Tävlingsperiod
9 - 17 juni 2018
 

Inrapporterade resultat till SvD 2018 i korthåll, divisionslag. (listad: 2018-12-15 kl 15.19.22)

Divisionslagtävling 1 Divisionslagtävling 2 Divisionslagtävling 3
Division 1
Plac Föreningslag                  Resultat Skytt                    Poäng
1    Ramselefors (Vb) [1]          1226     Maria Hägglund           248
                                            Casper Fredriksson       247
                                            Lotten Johansson         246
                                            Marlene Forsell Forsman  244
                                            Jennifer Gustafsson      241

2    Mönsterås (Sm) [1]            1223     Dexter Dahl              248
                                            Markus Gillman           247
                                            Ella Persson             244
                                            Edwin Jeansson           243
                                            Liam Bernhardsson        241

3    Gullabo (Sm) [1]              1218     Håkan Hertzman           250
                                            Gabriella Johansson      246
                                            Berith Danielsson        245
                                            Viktor Hedin             245
                                            Samuel Hedin             232

4    Öregrund-Gräsö (Up) [1]       1213     Charlotte Nordgren       245
                                            Kristina Kjellgren       243
                                            Samuel Petersson         243
                                            Minna Löfberg            242
                                            Saga Petersson           240

5    Bromma Solna (St) [1]         1211     Margaretha Ottosson      244
                                            Mathilda Gustafsson      244
                                            Mikael Nilsson           243
                                            Niklas Hallberg          242
                                            Göran Hellman            238

6    Ingelstad (Sm) [1]            1211     Fritjof Edin             244
                                            Mattias Pettersson       243
                                            Sabina Fagerlund         242
                                            Sanna Paulsson           242
                                            Johan Ottosson           240

7    Kvistbro (Ör) [1]             1204     Emil Björndahl           242
                                            Gustaf Björndahl         241
                                            Martin Nilsson           241
                                            Birger Hägglund          240
                                            Björn Johansson          240

8    Jönköping (Sm) [1]            1202     Mikael Johansson         246
                                            Kjell Andersson          243
                                            Oscar Johansson          239
                                            Per Wilhelmsson          238
                                            Ida Andersson            236

9    Ununge (St) [1]               1202     Linda Bergman            244
                                            Jan Wallerström          241
                                            Lars Göran Lundqvist     240
                                            Stefan Lundqvist         239
                                            Peter Lundqvist          238

10   Dagstorp (Sk) [1]             1200     Anna Löfvander           245
                                            Fredrik Löfvander        241
                                            Axel Löfvander           240
                                            Jesper Johansson         239
                                            Johan Thelander          235

11   Gällivare (No) [1]            1199     Anders Jonsson           249
                                            Bert-Ove Fjällström      248
                                            Emma Fjällström          242
                                            Roger Karlsson           240
                                            Carina Johansson         220

12   Södermalm-liljeholmn (St) [1] 1199     Amanda Göranson          242
                                            Jan Halling              242
                                            Arne Göranson            240
                                            Mikael Werner            240
                                            Sten Göranson            235

13   Furulund (Sk) [1]             1198     Thomas Jogmark           244
                                            Dennis Oscarsson         242
                                            Mattias Jogmark          240
                                            Martin Oscarsson         236
                                            Niklas Jogmark           236

14   Skultuna (Vm) [1]             1197     Arne Korsbäck            243
                                            Hans Hägglund            243
                                            Mattias Andersson        238
                                            Rune Bäckman             237
                                            Jan Norlander            236

15   Svedala-Börringe (Sk) [1]     1197     Tom Nordquist            243
                                            Göthe Corneliusson       242
                                            Ingemar Hall             239
                                            Max Jädersröm            237
                                            Linn Grameus             236

16   Arboga (Vm) [1]               1186     Sofie Wetter             246
                                            Magnus Sträng            242
                                            Sebastian Lennrud        238
                                            Emma Holmer              235
                                            Erik Karlsson            225

17   Vaksala (Up) [1]              1177     Peter U Larsson          245
                                            William Grydén           236
                                            Philip Lundkvist         235
                                            Camilla Grydén           232
                                            Mikael Lundell           229

18   Ålem (Sm) [1]                 972      Frida Börjesson          244
                                            Kasper Fingal            244
                                            Fanny Börjesson          243
                                            Jan Nordstrandh          241
                                            Victor Karlsson          0


Division 2
Plac Föreningslag                  Resultat Skytt                    Poäng
1    Motala (Ös) [1]               1203     Robin Andersson          242
                                            Maria Johansson          241
                                            Roland Berg              241
                                            Lars Ingesson            240
                                            Jan Lorin                239

2    Umeå (Vb) [1]                 1197     Edward Yu                246
                                            Lars Möllsten            239
                                            Linda Gustavsson         239
                                            Stefan Thorin            239
                                            Jacob Nilsson            234

3    Skyllberg (Ör) [1]            1197     Kenneth Erixon           243
                                            Aimo Pekkala             242
                                            Mikael Olsson            242
                                            Hans Karlsson            236
                                            Kjell Fridh              234

4    Algutsrum (Sm) [1]            1196     Peter Fransson           243
                                            Gabriel Karlsson         240
                                            Patrik Nilsson           239
                                            Daniel Karlsson          238
                                            Louise Becker            236

5    Össjö (Sk) [1]                1196     Albin Lindberg           242
                                            Fredrik Thulinsson       241
                                            Marie Jannesson          240
                                            Andreas Lindell          239
                                            Anders Carlsson          234

6    Storfors (Vä) [1]             1195     Sven Fäldt               242
                                            Anna Eklöf               241
                                            Johan Larsson            241
                                            Jan-Erik Fäldt           237
                                            Fredrik Sandberg         234

7    Sölvesborg (Bl) [1]           1194     Elin Nilsson             244
                                            Robin Nilsson            242
                                            Adam Lindén              241
                                            Ronnie Bjuvegård         237
                                            Alvin Thomasson          230

8    Arvika (Vä) [1]               1189     Alexander Skau           242
                                            Jesper Nilsson           240
                                            Moa Nilsson              239
                                            Håkan Nilsson            237
                                            Simon Wikström           231

9    Krokek (Ös) [1]               1186     Martin Bergman           239
                                            Andreas Hillman          238
                                            Pernilla Diddilié        238
                                            Emil Diddilié            236
                                            Cecilia Pettersson       235

10   Axvall (Vg) [1]               1185     Martin Eriksson          242
                                            Lukas Flaminio           238
                                            Hannah Widing            235
                                            Roland Erkki             235
                                            Stefan Engström          235

11   Ålem (Sm) [2]                 1177     Gustav Karlsson          242
                                            Stig Karlsson            238
                                            Erik Andersson           235
                                            Simon Karlsson           233
                                            Anders Magnusson         229

12   Delsbo-Bjuråker (Gä) [1]      1176     Linus Eriksson           239
                                            Tobias Skelander         239
                                            Gisela Lindqvist         236
                                            David Ranameramullage    233
                                            Marcus Brink             229

13   Lima (Da) [1]                 1175     Madelene Mattsson        243
                                            Lisa Renhall             237
                                            Måns Jernberg            234
                                            Christoffer Efraimsson   232
                                            Elsa Oskarsson           229

14   Rommehed (Da) [1]             1174     Olle Gabrielsson         243
                                            Anna Johansson           239
                                            Marcus Ryden             233
                                            Jan Johansson            230
                                            Lars Ryden               229

15   Flundre (Vg) [1]              1172     Josefine Olsson          241
                                            Caroline Andersson       238
                                            Evert Karlsson           232
                                            Sofia Andersson          231
                                            Maja Olsson-Kroon        230

16   Hogdal (Jä) [1]               1171     Daniel Wallberg          239
                                            Petter Ivarsson          239
                                            Rebecka Andersson        238
                                            Fanny Storm              237
                                            Jonna Halvarsson         218

17   Kalmar-Läckeby (Sm) [1]       1157     Mikael Hermansson        244
                                            Mathilda Hjelm           243
                                            Stefan Hjelm             239
                                            Hampus Hermansson        238
                                            Jesper Hermansson        193

18   Botkyrka (St) [1]             965      Sture Tibblin            243
                                            Anders Grenius           241
                                            Magnus Rydén             241
                                            Lars Grenius             240
                                            Sofia Lindahl            0

19   Finspång (Ös) [1]             957      Michael Svensson         244
                                            Bo Dahlén                240
                                            Sölve Pihl               239
                                            Niklas Moberg            234
                                            Mikael Lennartsson       0


Division 3
Plac Föreningslag                  Resultat Skytt                    Poäng
1    Löberöd (Sk) [1]              1211     Emma Olsson              248
                                            Tobias Mossberg          246
                                            Rasmus Jagerstål         245
                                            Gun Tarland              236
                                            Östen Tarland            236

2    Kalix (No) [1]                1193     Tomas Lindblom           245
                                            Johannes Ek              243
                                            Josefin Rossi            239
                                            Kristian Rossi           234
                                            Robert Ek                232

3    Harestad (Vs) [1]             1187     Jonas Lökholm            242
                                            Martin Grosshög          240
                                            Jan Berntsson            238
                                            Lukas Persson            235
                                            Tomas Karlsson           232

4    Nässjö (Sm) [1]               1184     Viktoria Holm            246
                                            Emma Wilhelmsson         239
                                            Simon Torgilsman         238
                                            Kenny Karlsson           235
                                            Alexander Ignell         226

5    Dagstorp (Sk) [2]             1184     Erik Lindberg            243
                                            Johan Lindberg           238
                                            Lennart Thelander        237
                                            Annie Lindberg           235
                                            Oskar Löfvander          231

6    Löderup (Sk) [1]              1182     Erik Nörregård           240
                                            Frida Härstedt           238
                                            Mattias Nilsson          236
                                            Hedvig Råberg            235
                                            Emma Andersson Norlander 233

7    Sala (Vm) [1]                 1182     Peter Eriksson           240
                                            Andreas Wistrand         237
                                            Isak Johansson Hede      236
                                            Elsa Eriksson            235
                                            Elin Myrberg             234

8    Stockholm Amatör (St) [1]     1176     Lennart Pree             248
                                            Göran Carlsson           240
                                            Göran Andre              232
                                            Hannu Koho               231
                                            Alfons Thedsen           225

9    Göteborg (Vs) [1]             1174     Kent Nilsson             241
                                            Per Larsson              241
                                            Lars Evaldsson           239
                                            Joakim Hansson           229
                                            Oscar Wernqvist          224

10   Vännäs (Vb) [1]               1174     Tomas Strömberg          240
                                            Edvin Strömberg          237
                                            Erika Augustsson         237
                                            Hanna Augustsson         230
                                            Hanna Johansson          230

11   Södertelge (St) [1]           1170     Valkiriya Konokotina     244
                                            Helga Konokotina         242
                                            Göran Berkelund          231
                                            Bo Wettergren            227
                                            Jouko Räsänen            226

12   Öved-Östraby (Sk) [1]         1164     Katrine Begby Hansson    242
                                            Johanna Lindgren         239
                                            Per Sandström            230
                                            Kasper Lindeberg         227
                                            Henrik Olsson            226

13   Hyllstofta (Sk) [1]           1160     Marcus Lindén            238
                                            Rickard Andersson        238
                                            Louise Lindén            235
                                            Ola Persson              228
                                            Linnea Malmborg          221

14   Täby-Viggbyholm (St) [1]      1159     Björn Pantzar            240
                                            Dan Gillgren             237
                                            Jeanette Frycklund       235
                                            Ksena Frycklund          232
                                            Edward Passchier         215

15   Gefle (Gä) [1]                1158     Märta Östlund            236
                                            Axel Djupenström         232
                                            Eddie Linander           232
                                            Noelle Fessé             231
                                            Markus Knuts             227

16   Hogdal (Jä) [2]               1147     Wiliam Grip              238
                                            Elin Jonsson             233
                                            Johanna Grip             233
                                            Patrik Grip              229
                                            Hanna Jonsson            214

17   Tvååker (Ha) [1]              1146     Mats Gustavsson          237
                                            Oskar Kling              235
                                            Jessica Lindberg         234
                                            Rickard Gustafsson       231
                                            Andreas Dahl             209

18   Skurup (Sk) [1]               1140     Felix Leufvenius         235
                                            Joakim Nilsson           233
                                            Richard Nilsson          228
                                            Filip Nilsson            223
                                            Christer Olofsson        221

19   Piteå (No) [1]                1139     Håkan Lidman             234
                                            Anna Grönlund            230
                                            Mats Kågström            229
                                            Sofia Torgeby            227
                                            Andre Engström           219

20   Harestad (Vs) [2]             1131     Marcus Sillberg          236
                                            Jonas Andersson          234
                                            Elias Halin              222
                                            Leo Magnusson            221
                                            Filip Berntsson          218

21   Kverrestad (Sk) [1]           1114     Verner Persson           243
                                            Daniel Olsson            240
                                            Jessika Håkansson        234
                                            Anders Johansson         230
                                            Eva Fransson             167

22   Piteå (No) [2]                1105     Roger Blombäck           234
                                            Anders Roslund           231
                                            Sture Grahn              228
                                            Sture Nilsson            223
                                            Per-Arne Persson         189

23   Hogdal (Jä) [3]               1104     Felicia Andersson        229
                                            Stefan Jonasson          224
                                            Jon Jonsson              221
                                            Eddie Andersson          217
                                            Helen Söderlund          213

24   Älmhult (Sm) [1]              945      Anders Petersson         244
                                            Melker Dahl              241
                                            Andreas Strand           235
                                            Thommy Jonasson          225
                                            Anton Axelsson           0

25   Skoga-Ekshärad (Vä) [1]       699      Anton Lind               234
                                            Linus Lind               234
                                            Mattias Lind             231
                                            Emma Magnusson           0
                                            Philip Jansson           0

26   Botkyrka (St) [2]             461      Kent Westman             236
                                            Krister Nilsson          225
                                            Karolina Granholm        0
                                            Linus Orbeus             0
                                            Paul Brix                0

            
Sponsorer
SvD2018
 

<< Startsida