<< Startsida

Sponsorer
SvD2019
 

HBERGS
Idrottspriser & Gravyr
 
S V E N S K A  D A G B L A D E T S
Bild: Skytt 97:e riksskyttetävling på
hemmabanor
Tävlingsperiod
8 - 16 juni 2019
 

Inrapporterade resultat till SvD 2019 i bana 6,5mm, divisionslag. (listad: 2019-06-25 kl 14.35.25)

Divisionslagtävling 1 Divisionslagtävling 2
 
Ungdomslagtävling  
Division 1
Plac Föreningslag                  Resultat Skytt                    Poäng
1    Skyllberg (Ör) [1]            735      Ingemar Karlsson         246
                                            Mikael Olsson            245
                                            Hans Karlsson            244
                                                                     

2    Karlstad-Ulvsby (Vä) [1]      733      Stefan Ahlesved          248
                                            Bo Knoblauch             243
                                            Mathias Gärdestam        242
                                                                     

3    Kalix (No) [1]                727      Tomas Lindblom           247
                                            Joakim Nordlund          240
                                            Leif Sandberg            240
                                                                     

4    Kvistbro (Ör) [1]             726      Martin Nilsson           243
                                            Björn Johansson          242
                                            Gustaf Björndahl         241
                                                                     

5    Delsbo-Bjuråker (Gä) [1]      723      Tobias Skelander         248
                                            Jan Eriksson             239
                                            Gisela Lindqvist         236
                                                                     

6    Haraker (Vm) [1]              723      Bengt Lundgren           245
                                            Torbjörn Ericson         244
                                            Sonny Grandin            234
                                                                     

7    Ramselefors (Vb) [1]          723      Casper Fredriksson       244
                                            Dan-Ivan Karlsson        240
                                            Jennifer Gustafsson      239
                                                                     

8    Skyllberg (Ör) [3]            723      Aimo Pekkala             241
                                            Conny Axberg             241
                                            Daniel Erixon            241
                                                                     

9    Loos (Gä) [1]                 722      Daniel Wallberg          246
                                            Johnny Wallberg          238
                                            Rebecka Andersson        238
                                                                     

10   Skultuna (Vm) [1]             722      Hans Hägglund            245
                                            Fabian  Hedén-Svensson   239
                                            Rune Bäckman             238
                                                                     

11   Söderala (Gä) [1]             722      Stefan Burchardt         244
                                            Bengt Jansson            241
                                            Lennart Sundh            237
                                                                     

12   Storfors (Vä) [1]             722      Jan-Erik Fäldt           244
                                            Fredrik Sandberg         240
                                            Anna Eklöv               238
                                                                     

13   Skyllberg (Ör) [2]            721      Kenneth Erixon           243
                                            Kjell Fridh              241
                                            Lennart Hedberg          237
                                                                     

14   Össjö (Sk) [1]                721      Lars Åkesson             243
                                            Anders Carlsson          239
                                            Lennart Albinsson        239
                                                                     

15   Rommehed (Da) [1]             720      Olle Gabrielsson         244
                                            Patrik Johansson         243
                                            Sven Olsson              233
                                                                     

16   Piteå (No) [1]                720      Håkan Lidman             243
                                            Ronny Nilsson            242
                                            Sven Edlund              235
                                                                     

17   Edsbjörke (Vä) [1]            718      Fredrik Thyberg          244
                                            Lars Hedlund             244
                                            Jan Moss                 230
                                                                     

18   Stenungsund (Vs) [1]          718      Bo Allansson             243
                                            Stefan Wallin            241
                                            Jerry Andersson          234
                                                                     

19   Bälgviken (Sö) [1]            718      Göran Åhlin              243
                                            Elin Åhlin               238
                                            Marcus Åhlin             237
                                                                     

20   Sthlm Central (St) [1]        718      Lennart Tibblin          242
                                            Jan Halling              238
                                            Sture Tibblin            238
                                                                     

21   S 3 Boden (No) [1]            717      Jan-Olof Lampinen        240
                                            Roger Andersson          240
                                            Therese Melander         237
                                                                     

22   Bälgviken (Sö) [2]            715      Eva Åhlin                240
                                            Göran Hägg               238
                                            Jesper Nöhr              237
                                                                     

23   Mönsterås (Sm) [1]            714      Clas Bernhardsson        245
                                            Henrik Hagelin           236
                                            Roger Hansson            233
                                                                     

24   Ålem (Sm) [1]                 714      Stig Karlsson            241
                                            Viktor Karlsson          237
                                            Anders Magnusson         236
                                                                     

25   Storfors (Vä) [2]             714      Johan Larsson            240
                                            Sven Fäldt               240
                                            Niklas Larsson           234
                                                                     

26   Ununge (St) [1]               711      Stefan Lundqvist         245
                                            Lars Göran Lundqvist     233
                                            Roger Hjälström          233
                                                                     

27   Bromma Solna (St) [1]         711      Margareta Ottosson       239
                                            Niklas Hallberg          238
                                            Mikael Nilsson           234
                                                                     

28   Ramselefors (Vb) [2]          711      Johan Nilsson            237
                                            Maja Lindberg            237
                                            Mats Österlund           237
                                                                     

29   Öved-Östraby (Sk) [1]         710      Berit Olsson             243
                                            Anders Hansson           237
                                            Jan-Ola Olsson           230
                                                                     

30   Rättvik (Da) [1]              709      Stefan Sjöberg           242
                                            Sune Påhls               241
                                            Teddy Elm                226
                                                                     

31   Vaksala (Up) [1]              709      Kjell Knutsson           240
                                            Peter U Larsson          237
                                            Camilla Hjälmeskog       232
                                                                     

32   Ramselefors (Vb) [4]          707      Emma Johansson           241
                                            Agnes Ebbhagen           233
                                            Mathias Fredriksson      233
                                                                     

33   Skogstibble skf (Up) [1]      706      Richard Tranberg         238
                                            Bengt Myrberg            235
                                            Emil Tapper              233
                                                                     

34   Umeå (Vb) [1]                 703      Lars Möllsten            242
                                            Stefan Thorin            238
                                            Helena Dreyer            223
                                                                     

35   Nyköping (Sö) [1]             703      Leif Hellman             237
                                            Erik Alakulju            235
                                            Emil Alakulju            231
                                                                     

36   Rosersberg (St) [1]           702      Urban Fjällström         236
                                            Åke Arbrink              236
                                            Fredrik Hellbom          230
                                                                     

37   Sala (Vm) [1]                 697      Peter Eriksson           239
                                            Per Hede                 235
                                            Daniel Åkerström         223
                                                                     

38   Landskrona (Sk) [1]           694      Håkan Fritz              237
                                            Bengt-A Nilsson          233
                                            Axel Hansson             224
                                                                     

39   Loshult (Sk) [1]              694      Göran Herbertsson        235
                                            Stefan Nielsen           235
                                            Fredrik Lindvall         224
                                                                     

40   Säfsnäs (Da) [1]              693      Lars Dahlberg            237
                                            Bertil Antonsson         231
                                            Håkan Jansson            225
                                                                     

41   Rättvik (Da) [2]              693      Jan Ollas                232
                                            Joakim Spångmyr          232
                                            Marcus Ollas             229
                                                                     

42   Södertelge (St) [1]           692      Göran Berkelund          239
                                            Jouko  Räsänen           231
                                            Anton  Persson           222
                                                                     

43   Karlstad-Ulvsby (Vä) [2]      691      Johan Gustavsson         234
                                            Markus Karlsson          232
                                            Ulf Söderström           225
                                                                     

44   Ramselefors (Vb) [5]          688      Emma Eriksson            232
                                            Mattias Eriksson         229
                                            Beatrice Andersson       227
                                                                     

45   Öregrund-Gräsö (Up) [1]       687      Ove Sjögren              242
                                            Sören Sjögren            229
                                            Sören Andersson          216
                                                                     

46   Norsholm (Ös) [1]             676      Peter Hjort              233
                                            Mattias Träff            230
                                            Magnus Hess              213
                                                                     

47   Löderup (Sk) [1]              675      Lars Lennartsson         241
                                            Helen Lennartsson        228
                                            Johan Andersson          206
                                                                     

48   Trosa-Vagnhärad (Sö) [1]      667      Ulf Lindén               226
                                            Anette Dahlenius         224
                                            Anders Hasselgren        217
                                                                     

49   Dals Ed (Vs) [1]              484      Charlotte Karlsson       244
                                            Lennart Karlsson         240
                                            Tomas Johannesson        0
                                                                     

50   Norsholm (Ös) [2]             440      Hans Olsson              226
                                            Anders Carlsson          214
                                            Andreas Andersson        0
                                                                     

51   Ramselefors (Vb) [3]          234      Jan-Erik Karlsson        234
                                            Bert-Ove Hägglund        0
                                            Saga Ebbhagen            0
                                                                     


Division 2
Plac Föreningslag                  Resultat Skytt                    Poäng
1    I 19/A 9 Boden (No) [1]       724      Henry Lindström          246
                                            Fredrik Ågren            241
                                            Anton Lindfors           237

2    I 2 Karlstad (Vä) [1]         711      Peter Sundin             242
                                            Matts Hultsved           239
                                            Tim Knoblauch            230

3    I 2 Karlstad (Vä) [2]         706      Magnus Lindquist         240
                                            Johan Ekstam             236
                                            Urban Mattsson           230

4    Stockholm Amatör (St) [1]     705      Lennart Pree             240
                                            Göran André              237
                                            Sven Persson             228

5    Turinge (St) [1]              698      Rolf Lindgren            239
                                            Ulf Carlsson             230
                                            Tom Ågren                229

6    Skarpsskf Sthlm (St) [1]      697      Göte Rydstedt            235
                                            Inger Blockmar           232
                                            Ivar Ahlberg             230

7    Bromölla (Sk) [1]             695      Bengt Hansson            240
                                            Maj-Britt Wallin         229
                                            Kent Wallin              226

8    Lekvattnet-Torsby (Vä) [1]    692      Henry Ottosson           236
                                            Ove Johansson            236
                                            Tomas Johansson          220

9    Gideå (Vn) [2]                647      Anders Ödmark            221
                                            Tom Jonsson              218
                                            Christian Lindberg       208

10   Gideå (Vn) [1]                642      Stefan Wahlström         240
                                            Berth Nilsson            220
                                            Åke Strömberg            182

11   By (Da) [1]                   631      Bengt Palmgren           215
                                            Göran Andersson          215
                                            Magnus Johansson         201

12   Hyllstofta (Sk) [1]           621      Ola Persson              223
                                            Mats Wikström            200
                                            Marcus Lindén            198

13   Skurup (Sk) [1]               619      Richard Nilsson          210
                                            Felix Leufvenius         206
                                            Christer Olofsson        203

14   Essunga (Vg) [1]              472      Anders Assmundsgård      239
                                            Anders Rahm              233
                                            Hans Barenfuss           0

15   Algutsrum (Sm) [1]            471      Louise Rosell            241
                                            Tobias Rosell            230
                                            Håkan Hertzman           0

16   Skillingmark (Vä) [1]         456      Hans Olsson              234
                                            Jan Hultman              222
                                            Andreas Olsson           0



Ungdomslagtävling
Plac Föreningslag                  Resultat Skytt                    Poäng
1    Eda (Vä) [1]                  730      Alvin Jonasson           246
                                            Oscar Morfeldt           245
                                            Oscar Hellqvist          239

2    Ramselefors (Vb) [1]          699      Jennifer Gustafsson      239
                                            Agnes Ebbhagen           233
                                            Beatrice Andersson       227

3    Eda (Vä) [2]                  687      Johan Andersson          235
                                            Carl Bergman             232
                                            Isac Jegerud Melby       220

4    Ålem (Sm) [1]                 687      Theo Persson             233
                                            Adam Biskop              227
                                            Frida Börjesson          227

5    Loos (Gä) [1]                 656      Eddie Andersson          226
                                            Sam Bäck                 221
                                            Jonna Halvarsson         209

            
Sponsorer
SvD2019
 

<< Startsida