<< Startsida

Sponsorer
SvD2020
 

HBERGS
Idrottspriser & Gravyr
 
S V E N S K A  D A G B L A D E T S
Bild: Skytt 98:e riksskyttetävling på
hemmabanor
Tävlingsperiod
6 - 21 juni 2020
 

Preliminära resultat SvD 2020 i bana 6,5mm, divisionslag. (listad: 2020-07-07 kl 14.24.56)

Divisionslagtävling 1 Divisionslagtävling 2
 
Ungdomslagtävling  
Division 1
Plac Föreningslag                  Resultat Skytt                    Poäng
1    Ununge (St) [1]               737      Roger Hjälström          247
                                            Stefan Lundqvist         246
                                            Peter Lundqvist          244
                                                                     

2    I 19/A 9 Boden (No) [1]       734      Tommy Isaksson           246
                                            Henry Lindström          244
                                            Ola Lundström            244
                                                                     

3    Skyllberg (Ör) [1]            730      Hans Karlsson            244
                                            Mikael Olsson            244
                                            Ingemar Karlsson         242
                                                                     

4    Bälgviken (Sö) [1]            729      Elin Åhlin               244
                                            Göran Åhlin              244
                                            Marcus Åhlin             241
                                                                     

5    S 3 Boden (No) [1]            727      Jamie Hallenstjerna      244
                                            Roger Andersson          244
                                            Jan-Olof Lampinen        239
                                                                     

6    Haraker (Vm) [1]              725      Torbjörn Ericson         245
                                            Bengt Lundgren           240
                                            Rasmus Eriksson Widfors  240
                                                                     

7    Söderala (Gä) [1]             723      Bengt Jansson            247
                                            Stefan Burchardt         242
                                            Lennart Sundh            234
                                                                     

8    Öved-Östraby (Sk) [1]         723      Berit Olsson             246
                                            Henrik Olsson            243
                                            Jan-Ola Olsson           234
                                                                     

9    Loos (Gä) [1]                 723      Fanny Storm              245
                                            Rebecka Andersson        240
                                            Daniel Wallberg          238
                                                                     

10   Ramselefors (Vb) [1]          723      Casper Fredriksson       244
                                            Dan-Ivan Karlsson        240
                                            Marlene Forsell Forsman  239
                                                                     

11   Skyllberg (Ör) [2]            723      Kenneth Erixon           244
                                            Lennart Hedberg          240
                                            Aimo Pekkala             239
                                                                     

12   Storfors (Vä) [1]             723      Anna Eklöv               242
                                            Jan-Erik Fäldt           242
                                            Sven Fäldt               239
                                                                     

13   Mönsterås (Sm) [1]            720      Clas Bernhardsson        244
                                            Henrik Hagelin           238
                                            Roger Hansson            238
                                                                     

14   Karlstad-Ulvsby (Vä) [1]      719      Mathias Gärdestam        243
                                            Stefan Ahlesved          243
                                            Bo Knoblauch             233
                                                                     

15   Edsbjörke (Vä) [1]            719      Lars Hedlund             242
                                            Fredrik Thyberg          240
                                            Jan-Olof Svensson        237
                                                                     

16   Eda (Vä) [1]                  719      Oscar Morfeldt           242
                                            Kenneth Lind             239
                                            Alvin Jonasson           238
                                                                     

17   Kalix (No) [1]                718      Tomas Lindblom           246
                                            Joakim Nordlund          237
                                            Leif Sandberg            235
                                                                     

18   Piteå (No) [1]                718      Håkan Lidman             245
                                            Anna Grönlund            244
                                            Martin Blombäck          229
                                                                     

19   I 2 Karlstad (Vä) [1]         716      Matts Hultsved           242
                                            Tim Knoblauch            238
                                            Magnus Lindquist         236
                                                                     

20   Skultuna (Vm) [1]             715      Alexandra Klåvus         240
                                            Martin Andersson         240
                                            Hans Hägglund            235
                                                                     

21   Sala (Vm) [1]                 713      Elis Enström             240
                                            Peter Eriksson           238
                                            Andreas Wistrand         235
                                                                     

22   Delsbo-Bjuråker (Gä) [1]      712      Tobias Skelander         241
                                            Jan Eriksson             237
                                            Linus Eriksson           234
                                                                     

23   Rommehed (Da) [1]             711      Olle Gabrielsson         242
                                            Patrik Johansson         238
                                            Tom Olsson               231
                                                                     

24   Bromma Solna (St) [2]         710      Anders Lennartsson       241
                                            Mikael Nilsson           240
                                            Niklas Hallberg          229
                                                                     

25   Bälgviken (Sö) [2]            709      Ella Carlsson            241
                                            Jesper Nöhr              236
                                            Göran Hägg               232
                                                                     

26   Bromma Solna (St) [1]         708      Mathilda Gustafsson      242
                                            Theodor Ekstam           241
                                            Margareta Ottosson       225
                                                                     

27   Ramselefors (Vb) [2]          707      Jennifer Gustafsson      241
                                            Maja Lindberg            238
                                            Jan-Erik Karlsson        228
                                                                     

28   Umeå (Vb) [1]                 706      Linda Gustavsson         238
                                            Lars Möllsten            237
                                            Stefan Thorin            231
                                                                     

29   Öregrund-Gräsö (Up) [1]       704      Ove Sjögren              241
                                            Samuel Petersson         237
                                            Sören Sjögren            226
                                                                     

30   Skogstibble skf (Up) [1]      703      Richard Tranberg         243
                                            Bengt Myrberg            232
                                            Emil Tapper              228
                                                                     

31   Rättvik (Da) [1]              702      Sune Påhls               238
                                            Stefan Sjöberg           236
                                            Marcus Ollas             228
                                                                     

32   Vaksala (Up) [1]              701      Peter U Larsson          238
                                            Camilla Gryde´n          236
                                            Kjell Knutsson           227
                                                                     

33   Storfors (Vä) [2]             700      Fredrik Sandberg         235
                                            Johan Larsson            233
                                            Niklas Larsson           232
                                                                     

34   Loshult (Sk) [1]              699      Göran Herbertsson        244
                                            Stefan Nielsen           233
                                            Fredrik Lindvall         222
                                                                     

35   Bromölla (Sk) [1]             696      Ronnie Bjuvegård         246
                                            Maj-Britt Wallin         228
                                            Bengt Hansson            222
                                                                     

36   Kvistbro (Ör) [1]             695      Martin Nilsson           246
                                            Björn Johansson          233
                                            Joel Olsson              216
                                                                     

37   Karlstad-Ulvsby (Vä) [2]      695      Johan Gustavsson         236
                                            Freja Gärdestam          234
                                            Markus Karlsson          225
                                                                     

38   Harestad (Vs) [1]             694      Jonas Andersson          235
                                            Tomas Karlsson           233
                                            Nicklas Andersson        226
                                                                     

39   Löderup (Sk) [1]              693      Lars Lennartsson         241
                                            Helen Lennartsson        232
                                            Johan Andersson          220
                                                                     

40   Ålem (Sm) [1]                 692      Viktor Karlsson          243
                                            Stig Karlsson            236
                                            Anders Magnusson         213
                                                                     

41   Skyllberg (Ör) [3]            691      Conny Axberg             237
                                            Kjell Fridh              230
                                            Stefan Stålhandske       224
                                                                     

42   S 3 Boden (No) [2]            691      Lars-Gunnar Marklund     233
                                            Therese Melander         231
                                            Mattias Lampinen         227
                                                                     

43   Turinge (St) [1]              687      Rolf Lindgren            236
                                            Ulf Carlsson             227
                                            Tom Ågren                224
                                                                     

44   Edsbjörke (Vä) [2]            687      Fredrik Halvardsson      234
                                            Jan Moss                 228
                                            Heiko Zinke              225
                                                                     

45   Skarpsskf Sthlm (St) [1]      686      Ivar Ahlberg             231
                                            Göte Rydstedt            230
                                            Inger Blockmar           225
                                                                     

46   Mönsterås (Sm) [2]            684      Per Claesson             241
                                            Anders Wahlberg          223
                                            Conny Eriksson           220
                                                                     

47   Ramselefors (Vb) [6]          684      Mathias Fredriksson      238
                                            Mattias Eriksson         224
                                            Mattias Näslund          222
                                                                     

48   Össjö (Sk) [1]                682      Göran Carlsson           231
                                            Lennart Albinsson        227
                                            Anders Carlsson          224
                                                                     

49   Lekvattnet-Torsby (Vä) [1]    681      Henry Ottosson           238
                                            Ove Johansson            227
                                            Tomas Johansson          216
                                                                     

50   Norsholm (Ös) [2]             675      Anders Carlsson          226
                                            Hans Olsson              225
                                            Pasi Tanskanen           224
                                                                     

51   Karlstad-Ulvsby (Vä) [3]      667      Ulf Söderström           239
                                            Per-Erik Haraldsson      220
                                            Johan Dahlberg           208
                                                                     

52   Norsholm (Ös) [1]             667      Mattias Träff            227
                                            Magnus Hess              220
                                            Peter Hjort              220
                                                                     

53   Säfsnäs (Da) [1]              665      Lars Dahlberg            234
                                            Håkan Jansson            216
                                            Bertil Antonsson         215
                                                                     

54   Ramselefors (Vb) [5]          662      Beatrice Andersson       231
                                            Alfred Nybom             220
                                            Ellie Frennesson         211
                                                                     

55   Delsbo-Bjuråker (Gä) [2]      657      Erik Eriksson            230
                                            Gisela Lindqvist         216
                                            Peter Eriksson           211
                                                                     

56   Södertelge (St) [1]           620      Göran Berkelund          231
                                            Sven-Erik Persson        218
                                            Jouko  Räsänen           171
                                                                     

57   Gideå (Vn) [2]                581      Åke Strömberg            208
                                            Tom Jonsson              199
                                            Christian Lindberg       174
                                                                     

58   Ramselefors (Vb) [3]          483      Marie Wingård            243
                                            Emma Johansson           240
                                            Maria Hägglund           0
                                                                     

59   Ramselefors (Vb) [4]          476      Johan Nilsson            239
                                            Mats Österlund           237
                                            Bert-Ove Hägglund        0
                                                                     

60   Gideå (Vn) [1]                463      Anders Backlund          244
                                            Stefan Wahlström         219
                                            Anders Ödmark            0
                                                                     


Division 2
Plac Föreningslag                  Resultat Skytt                    Poäng
1    Dals Ed (Vs) [1]              725      Charlotte Karlsson       243
                                            Tomas Johannesson        242
                                            Lennart Karlsson         240

2    Algutsrum (Sm) [1]            722      Håkan Hertzman           245
                                            Louise Rosell            242
                                            Leif Janzon              235

3    Flundre (Vg) [1]              710      Lars Ivarsson            244
                                            Kjell Ivarsson           236
                                            Johan Olsson             230

4    Simonstorp (Ös) [1]           706      Mats Svahn               237
                                            Magnus Ekdahl            235
                                            Malin Svahn              234

5    Östhammar (Up) [1]            695      Börje Forsberg           240
                                            Börje Nilsson            229
                                            Hugo Svedström           226

6    Karlsborg (Vg) [1]            669      Anders Hellmér           230
                                            Kai Hellmér              228
                                            Jimmy Ågesjö             211

7    By (Da) [1]                   667      Niklas Lindmark          229
                                            Magnus Johansson         221
                                            Bengt Palmgren           217

8    Hyllstofta (Sk) [1]           656      Ola Persson              227
                                            Marcus Lindén            224
                                            Jeanie Kristensen        205

9    Ängelholms (Sk) [1]           638      Mikael Svensson          219
                                            Lennart Eriksson         210
                                            Jan Thomasson            209

10   Ängelholms (Sk) [2]           456      Christel Hedström        244
                                            Ulf Thörnquist           212
                                            Johan Jern               0



Ungdomslagtävling
Plac Föreningslag                  Resultat Skytt                    Poäng
1    Eda (Vä) [1]                  719      Oscar Morfeldt           242
                                            Johan Andersson          239
                                            Alvin Jonasson           238

2    Ramselefors (Vb) [1]          672      Jennifer Gustafsson      241
                                            Alfred Nybom             220
                                            Ellie Frennesson         211

3    Ålem (Sm) [1]                 654      Adam Biskop              238
                                            Theo Persson             213
                                            Gustav Lindhagen         203

            
Sponsorer
SvD2020
 

<< Startsida