<< Startsida

Sponsorer
SvD2020
 

HBERGS
Idrottspriser & Gravyr
 
S V E N S K A  D A G B L A D E T S
Bild: Skytt 98:e riksskyttetävling på
hemmabanor
Tävlingsperiod
6 - 21 juni 2020
 

Preliminära resultat SvD 2020 i korthåll, divisionslag. (listad: 2020-07-07 kl 13.28.57)

Divisionslagtävling 1 Divisionslagtävling 2 Divisionslagtävling 3
Division 1
Plac Föreningslag                  Resultat Skytt                    Poäng
1    Mönsterås (Sm) [1]            1225     Dexter Dahl              250
                                            Liam Bernhardsson        248
                                            Edwin Jeansson           244
                                            Molly Persson            243
                                            Ella Persson             240

2    Dagstorp (Sk) [1]             1225     Erik Lindberg            248
                                            Johan Thelander          248
                                            Axel Löfvander           243
                                            Fredrik Löfvander        243
                                            Jesper Johansson         243

3    Öregrund-Gräsö (Up) [1]       1214     Samuel Petersson         245
                                            Charlotte Nordgren       244
                                            Martin Lindström         242
                                            Saga Petersson           242
                                            Sixten Petersson         241

4    Algutsrum (Sm) [1]            1212     Louise Rosell            247
                                            Peter Fransson           246
                                            Louise Becker            244
                                            Patrik Nilsson           238
                                            Daniel Karlsson          237

5    Skyllberg (Ör) [1]            1212     Samuel Brand             246
                                            Aimo Pekkala             244
                                            Kenneth Erixon           243
                                            Mikael Olsson            243
                                            Hans Karlsson            236

6    Ramselefors (Vb) [2]          1210     Marlene Forsell Forsman  247
                                            Marie Wingård            243
                                            Lars Sandström           242
                                            Emma Johansson           240
                                            Niklas Johansson         238

7    Bromma Solna (St) [1]         1210     Margaretha Ottosson      245
                                            Niklas Hallberg          242
                                            Theodor Ekstam           242
                                            Mikael Nilsson           241
                                            Mathilda Gustafsson      240

8    Arboga (Vm) [1]               1209     Magnus Sträng            247
                                            Sofie Wetter             246
                                            Dan Wetter               240
                                            Elin Sträng              239
                                            Sebastian Lennrud        237

9    Ålem (Sm) [1]                 1208     Kasper Fingal            247
                                            Frida Börjesson          243
                                            Adam Biskop              241
                                            Jan Nordstrandh          240
                                            Theo Persson             237

10   Södermalm-liljeholmn (St) [1] 1207     Amanda Göranson          246
                                            Arne Göranson            244
                                            Jan Halling              241
                                            Sten Göranson            239
                                            Mikael Werner            237

11   Karlstad-Ulvsby (Vä) [1]      1207     Freja Gärdestam          244
                                            Stefan Ahlesved          244
                                            Bo Knoblauch             243
                                            Johan Gustavsson         238
                                            Mathias Gärdestam        238

12   Ununge (St) [1]               1201     Linda Bergman            245
                                            Stefan Lundqvist         242
                                            Jan Wallerström          240
                                            Peter Lundqvist          240
                                            Lars Göran Lundqvist     234

13   Storfors (Vä) [1]             1197     Anna Eklöf               241
                                            Fredrik Sandberg         241
                                            Jan-Erik Fäldt           240
                                            Sven Fäldt               239
                                            Johan Larsson            236

14   Finspång (Ös) [1]             1195     Michael Svensson         247
                                            Bo Dahlén                239
                                            Mikael Lennartsson       238
                                            Sölve Pihl               236
                                            Niklas Moberg            235

15   Svedala-Börringe (Sk) [1]     1183     Göthe Corneliusson       241
                                            Max Jädersröm            240
                                            Tom Nordquist            239
                                            Elias Andersson          233
                                            Leo Melander             230

16   Kalix (No) [1]                1182     Tomas Lindblom           246
                                            Josefin Rossi            241
                                            Kristian Rossi           234
                                            Johannes Ek              233
                                            Robert Ek                228

17   Ramselefors (Vb) [1]          978      Casper Fredriksson       246
                                            Jennifer Gustafsson      245
                                            Lotten Johansson         245
                                            Maja Lindberg            242
                                            Maria Hägglund           0


Division 2
Plac Föreningslag                  Resultat Skytt                    Poäng
1    Kalmar-Läckeby (Sm) [1]       1219     Melvin Bostöm            246
                                            Mathilda Hjelm           245
                                            Mikael Hermansson        245
                                            Stefan Hjelm             244
                                            Linde Wykman             239

2    Furulund (Sk) [1]             1217     Dennis Oscarsson         247
                                            Mattias Jogmark          246
                                            Niklas Jogmark           245
                                            Hans Yngvard             242
                                            Thomas Jogmark           237

3    Arvika (Vä) [1]               1211     Alexander Skau           247
                                            Moa Nilsson              245
                                            Eric Wallberg            243
                                            Leion Spetzmark          239
                                            Håkan Nilsson            237

4    Ålem (Sm) [2]                 1206     Gustav Karlsson          245
                                            Viktor Karlsson          244
                                            Gustav Lindhagen         243
                                            Stig Karlsson            243
                                            Ricky Ståhl              231

5    Umeå (Vb) [1]                 1202     Stefan Thorin            244
                                            Lars Möllsten            243
                                            Helena Dreyer Perkiömäki 239
                                            Jacob Nilsson            238
                                            Linda Gustavsson         238

6    Gällivare (No) [1]            1199     Anders Jonsson           246
                                            Roger Karlsson           245
                                            Bert-Ove Fjällström      242
                                            Emma Fjällström          241
                                            Vincent Stridsson        225

7    Skultuna (Vm) [1]             1197     Hans Hägglund            246
                                            Arne Korsbäck            244
                                            Jan Norlander            241
                                            Martin Andersson         237
                                            Frida Ingvarsson         229

8    Botkyrka (St) [1]             1191     Anders Grenius           244
                                            Magnus Rydén             244
                                            Ninosca Olivasres        236
                                            Sture Tibblin            235
                                            Lovisa Bjare             232

9    Krokek (Ös) [1]               1188     Cecilia Pettersson       243
                                            Emil Diddilié            241
                                            Andreas Hillman          240
                                            Pernilla Diddilié        234
                                            Martin Bergman           230

10   Kvistbro (Ör) [1]             1186     Emil Björndahl           245
                                            Birger Hägglund          239
                                            Martin Nilsson           238
                                            Alice Björnlund          233
                                            Björn Johansson          231

11   Motala (Ös) [1]               1183     Jan Lorin                243
                                            Roland Berg              240
                                            Robin Andersson          238
                                            Maria Johansson          232
                                            Lars Ingesson            230

12   Rommehed (Da) [1]             1181     Olle Gabrielsson         247
                                            Anna Johansson           235
                                            Marcus Ryden             235
                                            Lars Ryden               233
                                            Cristopher Patten        231

13   Dagstorp (Sk) [2]             1180     Albin Billing            239
                                            Johan Lindberg           238
                                            Oskar Löfvander          238
                                            Lennart Thelander        235
                                            Annie Lindberg           230

14   Lima (Da) [1]                 1177     Madelene Mattsson        247
                                            Joline Frykstedt         242
                                            Lisa Renhall             237
                                            Ville Åkerlund           233
                                            Tilde Karelius           218

15   Delsbo-Bjuråker (Gä) [1]      1169     Linus Eriksson           241
                                            Gisela Lindqvist         238
                                            Axel Lundholm            232
                                            Erik Eriksson            230
                                            Tobias Skelander         228

16   Stockholm Amatör (St) [1]     1163     Göran Carlsson           245
                                            Lennart Pree             241
                                            Krister Stafbom          234
                                            Johannekie Schnetler     223
                                            Hannu Koho               220

17   Össjö (Sk) [1]                1163     Andreas Lindell          242
                                            Göran Carlsson           234
                                            Emilia Rönnkvist         231
                                            Anders Carlsson          230
                                            Jan Strand               226

18   Skoga-Ekshärad (Vä) [1]       1150     Anton Lind               242
                                            Mattias Lind             237
                                            Linus Lind               231
                                            Emma Magnusson           223
                                            Isak Haglund             217

19   Vännäs (Vb) [1]               1145     Edvin Strömberg          236
                                            Tomas Strömberg          235
                                            Hanna Augustsson         233
                                            Erika Augustsson         223
                                            Rolf Lindbäck            218


Division 3
Plac Föreningslag                  Resultat Skytt                    Poäng
1    Löberöd (Sk) [1]              1207     Emma Olsson              248
                                            Tobias Mossberg          247
                                            Rasmus Jagerstål         246
                                            Patrik Backe             234
                                            Lisbeth Olsson           232

2    Piteå (No) [1]                1195     Anna Grönlund            242
                                            Martin Blombäck          241
                                            Mats Kågström            238
                                            Andre Engström           237
                                            Håkan Lidman             237

3    Vaksala (Up) [1]              1190     Peter U Larsson          247
                                            Mikael Lundell           240
                                            Camilla Grydén           238
                                            William Grydén           237
                                            Kjell Knutsson           228

4    Ystad (Sk) [1]                1182     Sarah Nilsson            248
                                            Patrik Andreasson        245
                                            Peter Grenander          244
                                            Jens Olsson              223
                                            Emil Pettersson          222

5    Flundre (Vg) [1]              1181     Jonas Andersson          240
                                            Josefine Olsson          240
                                            Sofia Andersson          238
                                            Maja Olsson-Kroon        233
                                            Caroline Andersson       230

6    Sala (Vm) [1]                 1178     Elis Enström             244
                                            Isak Johansson Hede      242
                                            Per Hede                 238
                                            Fredrik Enström          235
                                            Beatris Levin            219

7    Löderup (Sk) [1]              1175     Måns Sturesson           242
                                            Oscar Olsson Siegmund    235
                                            Erik Nörregård           234
                                            Linnea Stridh            234
                                            Hedvig Baade Råberg      230

8    Eda (Vä) [1]                  1169     Oliver Thyberg           241
                                            Alvin Jonasson           235
                                            Linus Olsson             235
                                            Oscar Aurbakken          233
                                            Carl Bergman             225

9    I 16 Halmstad (Ha) [1]        1168     Erik Sahlin              241
                                            Björn Otterdahl          234
                                            Moa Nilsson              233
                                            Mikael Lövskog           232
                                            Melinda Lövskog          228

10   Hyllstofta (Sk) [1]           1159     Christer Thomasson       235
                                            Marcus Lindén            234
                                            Louise Lindén            230
                                            Ola Persson              230
                                            Rickard Andersson        230

11   Algutsrum (Sm) [2]            1158     Otto Karlsson            239
                                            Gabriel Karlsson         236
                                            Helen Johansson          231
                                            Tommy Lundqvist          231
                                            Fabian Karlsson          221

12   Ununge (St) [2]               1157     Thomas Elmberg           238
                                            Maja Eklund              233
                                            Fanny Brundin            231
                                            Philip Löfvèn            231
                                            Hanna Brundin            224

13   Karlstad-Ulvsby (Vä) [2]      1156     Tuva Gärdestam           242
                                            Markus Karlsson          237
                                            Johan Dahlberg           231
                                            Vincent Eriksson         226
                                            Rasmus Dahlberg          220

14   Tvååker (Ha) [1]              1153     Linus Esbjörnsson        241
                                            Oskar Kling              233
                                            Kevin Alvarsson          231
                                            Albin Jonsson            227
                                            Andreas Dahl             221

15   Skarpsskf Sthlm (St) [1]      1152     Göte Rydstedt            234
                                            Ivar Ahlberg             232
                                            Ingemar Söderlund        231
                                            Bengt Borgenport         229
                                            Inger Blockmar           226

16   Södertelge (St) [1]           1149     Helga Konokotina         242
                                            Göran Berkelund          240
                                            Jouko Räsänen            229
                                            Nikola Jovanovic         225
                                            Nils Yderström           213

17   Ängelholms (Sk) [1]           1147     Christel Hedström        242
                                            Ulf Thörnquist           232
                                            Lennart Eriksson         229
                                            Mikael Svensson          227
                                            Johan Jern               217

18   Gällivare (No) [2]            1142     Sofia Öhman              243
                                            Vilda Stridsson          238
                                            Johan Utsi Häggrud       233
                                            Gabriella Nilsson Rova   229
                                            Stella Vestergren        199

19   Vrenaorten (Sö) [1]           1133     Hanna Heydorn            235
                                            Amanda Persson           232
                                            Torbjörn Karlsson        227
                                            Peter Hugsén             224
                                            Linn Heydorn             215

20   Nässjö (Sm) [2]               1091     Simon Torgilsman         237
                                            Adam Eifel               225
                                            William Mild             222
                                            Bo Andersson             208
                                            Josefina Eklöf           199

21   Nässjö (Sm) [1]               1073     Jacob Andersson          227
                                            Kevin Rosendal           223
                                            Josefin Andersson        220
                                            Emil Andersson           212
                                            Alexander Ignell         191

22   Nyköping (Sö) [1]             963      Emil Alakulju            244
                                            Alexander Devell         241
                                            Erik Alakalju            241
                                            Tomas Ulming             237
                                            Jesper Fager             0

23   S 3 Boden (No) [1]            939      Jamie Hallenstjerna      241
                                            Roger Andersson          235
                                            Therese Melander         233
                                            Jan-Olof Lampinen        230
                                            Matthias Lampinen        0

24   Axvall (Vg) [1]               927      Roland Erkki             236
                                            Stefan Engström          236
                                            Kenny Alm                229
                                            Ove Lätth                226
                                            Martin Eriksson          0

25   Rimbo (St) [1]                585      Sam Söderman             216
                                            Sighsten Tjörnhammar     195
                                            Thor Jansson             174
                                            Victor Toppas Stor       0
                                            Viking Jansson           0

26   Hogdal (Jä) [1]               483      Elin Jonsson             244
                                            Fanny Storm              239
                                            Daniel Wallberg          0
                                            Eddie Andersson          0
                                            Rebecka Andersson        0

            
Sponsorer
SvD2020
 

<< Startsida