<< Startsida

Sponsorer
SvD2021
 

HBERGS
Idrottspriser & Gravyr
 
S V E N S K A  D A G B L A D E T S
Bild: Skytt 99:e riksskyttetävling på
hemmabanor
Tävlingsperiod
5 - 20 juni 2021
 

Inrapporterade resultat till SvD 2021 i bana 6,5mm, medaljlag. (listad: 2021-06-17 kl 06.46.04)

Medaljlagtävling 1 Medaljlagtävling 2
Medalj 1
Plac Föreningslag                  Resultat Skytt                    Poäng
1    Öved-Östraby (Sk)             732      Anders Hansson           245
                                            Berit Olsson             245
                                            Jan-Ola Olsson           242

2    Piteå (No)                    728      Ronny Nilsson            246
                                            Anna Grönlund            242
                                            Håkan Lidman             240

3    Rommehed (Da)                 727      Olle Gabrielsson         244
                                            Sven Olsson              242
                                            Patrik Johansson         241

4    Karlstad-Ulvsby (Vä)          722      Freja Gärdestam          244
                                            Joel Nyman               239
                                            Mathias Gärdestam        239

5    Storfors (Vä)                 718      Jan-Erik Fäldt           242
                                            Fredrik Sandberg         239
                                            Sven Fäldt               237

6    Algutsrum (Sm)                714      Louise Rosell            242
                                            Håkan Hertzman           236
                                            Leif Janzon              236

7    Bromma Solna (St)             714      Mikael Nilsson           241
                                            Mathilda Gustafsson      238
                                            Theodor Ekstam           235

8    Mönsterås (Sm)                711      Clas Bernhardsson        240
                                            Liam Bernhardsson        236
                                            Roger Hansson            235

9    S 3 Boden (No)                709      Jan-Olof Lampinen        240
                                            Lars-Gunnar Marklund     235
                                            Roger Andersson          234

10   Ängelholms (Sk)               707      Christel Hedström        241
                                            Lennart Eriksson         234
                                            Christian Wrennstad      232

11   Flundre (Vg)                  703      Lars Ivarsson            239
                                            Kjell Ivarsson           235
                                            Josefine Olsson          229

12   Edsbjörke-Sunne (Vä)          698      Jan-Olof Svensson        241
                                            Heiko Zinke              231
                                            Jan Moss                 226

13   Löderup (Sk)                  694      Lars Lennartsson         236
                                            Helen Lennartsson        234
                                            Eric Ericsson            224

14   Loshult (Sk)                  693      Stefan Nielsen           236
                                            Göran Herbertsson        235
                                            Sven Jeppsson            222

15   Säfsnäs (Da)                  681      Lars Dahlberg            236
                                            Bertil Antonsson         225
                                            Anders Dahlberg          220

16   Bromölla (Sk)                 676      Ronnie Bjuvegård         246
                                            Bengt Hansson            241
                                            Johan Nilsson            189

17   Haraker (Vm)                  674      Torbjörn Ericson         247
                                            Åke Af Bjerke´n          223
                                            Mats Kristensson         204

18   Skarpsskf Sthlm (St)          674      Ivar Ahlberg             231
                                            Lars-Erik Isaksson       225
                                            Inger Blockmar           218

19   Ka2 (Bl)                      476      Rikard Elmlund           239
                                            Viktor Kelkkanen         237
                                            Cecilia Lindberg         

20   Skultuna (Vm)                 242      Fabian  Hedén-Svensson   242
                                            Alexandra Klåvus         
                                            Göran Johansson          

21   Bälgviken (Sö)                         Elin Åhlin               
                                            Ella Carlsson            
                                            Göran Åhlin              

     Christianstad (Sk)                     Albin Sandmark           
                                                                     
                                                                     

     Dals Ed (Vs)                           Charlotte Karlsson       
                                            Lennart Karlsson         
                                            Tomas Johannesson        

     Delsbo-Bjuråker (Gä)                   Axel Lundholm            
                                            Erik Eriksson            
                                            Fredrik Lindberg         

     Göteborg (Vs)                          Stefan Jakobsson         
                                                                     
                                                                     

     Harestad (Vs)                          Jonas Andersson          
                                            Nicklas Andersson        
                                            Peter Hedin              

     I 19/A 9 Boden (No)                    Henry Lindström          
                                            Jim Karlsson             
                                            Ola Lundström            

     I 2 Karlstad (Vä)                      Johan Ekstam             
                                            Matts Hultsved           
                                            Tim Knoblauch            

     I 21 Sollefteå (Vn)                    Anders Andersson         
                                            Andreas Andersson        
                                            Bengt Andersson          

     Kalix (No)                             Joakim Nordlund          
                                            Johannes Ek              
                                            Kristian Rossi           

     Kvistbro (Ör)                          Ann-Charlotte Axelsson   
                                            Björn Johansson          
                                            Emil Björndahl           

     Lekvattnet-Torsby (Vä)                 Henry Ottosson           
                                            Ove Johansson            
                                            Tomas Johansson          

     Loos (Gä)                              Daniel Wallberg          
                                            Eddie Andersson          
                                            Johnny Wallberg          

     Norsholm (Ös)                          Alexander Klanfar        
                                            Anders Carlsson          
                                            Andreas Andersson        

     Ramselefors (Vb)                       Beatrice Andersson       
                                            Bert-Ove Hägglund        
                                            Casper Fredriksson       

     Rättvik (Da)                           Darija Radisic           
                                            Johan Lövgren            
                                            Stefan Sjöberg           

     Sala (Vm)                              Andreas Wistrand         
                                            Daniel Åkerström         
                                            Elis Enström             

     Skyllberg (Ör)                         Aimo Pekkala             
                                            Conny Axberg             
                                            Fredrik Harbe            

     Söderala (Gä)                          Bengt Jansson            
                                            Ellen Jansson            
                                            Filip Jansson            

     Södertelge (St)                        Anton  Persson           
                                            Erik Persson             
                                            Göran Berkelund          

     Turinge (St)                           Björn Kolmbäck           
                                            Rolf Lindgren            
                                            Tom Ågren                

     Tämta (Vg)                             Christer Fritiofsson     
                                            Ingemar Högdahl          
                                            Kent Svensson            

     Umeå (Vb)                              Hanna Johansson          
                                            Helena Dreyer            
                                            Linda Gustavsson         

     Ununge (St)                            Lars Göran Lundqvist     
                                            Peter Lundqvist          
                                            Roger Hjälström          

     Vaksala (Up)                           Bengt-Olov Valldemo      
                                            Camilla Gryde´n          
                                            Caroline Törnvall        

     Ålem (Sm)                              Adam Biskop              
                                            Anders Magnusson         
                                            Stig Karlsson            

     Össjö (Sk)                             Anders Carlsson          
                                            Göran Carlsson           
                                            Jan Strand               

     Östhammar (Up)                         Börje Forsberg           
                                            Börje Nilsson            
                                            Hugo Svedström           


Medalj 2
Plac Föreningslag                  Resultat Skytt                    Poäng
1    Helsingborg (Sk)              724      Ingemar Månsson          243
                                            Mikael Fors              242
                                            Magnus Jansen            239

2    Varberg (Ha)                  717      Christer Berntsson       245
                                            Jörgen Gustafsson        237
                                            Mats Gustavsson          235

3    Älmhult (Sm)                  716      Thommy Jonasson          242
                                            Anders Petersson         241
                                            Andreas Strand           233

4    Stockholm Amatör (St)         703      Jan Halling              245
                                            Lennart Pree             240
                                            Nina Sirelius            218

5    Gräsmark (Vä)                 695      Hans Arnkvist            237
                                            Joakim Arnkvist          230
                                            Jonas Bergström          228

6    Sandby gårdby (Sm)            694      Tommy Andersson          235
                                            Tomas Svensson           230
                                            Bo Ohlsson               229

7    Sthlm Central (St)            660      Lennart Tibblin          227
                                            Björn Carlson            225
                                            Anna Strand              208

8    Bäckseda (Sm)                 624      Magnus Linnros           220
                                            Emma Lindén              215
                                            Robert Gustafsson        189

9    Ale (No)                      470      Donald Johansson         237
                                            Alf Edin                 233
                                                                     

10   Dagstorp (Sk)                 456      Johan Lindberg           230
                                            Erik Lindberg            226
                                                                     

11   Trosa-Vagnhärad (Sö)          444      Hans Ekman               227
                                            Anette Dahlenius         217
                                            Mats Tillbom             

12   Hyllstofta (Sk)               442      Ola Persson              225
                                            Marcus Lindén            217
                                                                     

13   Tyringe (Sk)                  238      Bengt Bengtsson          238
                                                                     
                                                                     

14   Rosersberg (St)               235      Åke Arbrink              235
                                                                     
                                                                     

15   Frötuna-Rådmansö (St)         231      Berndt Steffen           231
                                                                     
                                                                     

16   Lit (Jä)                      229      Leif Gabrielsson         229
                                            Tore Lundström           
                                                                     

17   Häggenå (Jä)                  225      Urban Magnusson          225
                                                                     
                                                                     

18   Gullbergs Härad (Ös)          172      Bo Eriksson              172
                                                                     
                                                                     

19   Arboga (Vm)                            Magnus Sträng            
                                            Malin Sträng             
                                                                     

     Aspa-Gusselby (Ör)                     Christer Pettersson      
                                                                     
                                                                     

     Barne-Åsaka (Vg)                       Albin Sislak             
                                            Alfons Sislak            
                                            Frans Sislak             

     Bollnäs (Gä)                           Erik Westling            
                                                                     
                                                                     

     E-b (Vg)                               Kasper Svensson          
                                                                     
                                                                     

     Eslöv (Sk)                             Peter Andersson          
                                            Östen Tarland            
                                                                     

     Essunga (Vg)                           Anders Assmundsgård      
                                            Anders Rahm              
                                            Daniel Norberg           

     Gamleby (Sm)                           Mikael Andersson         
                                                                     
                                                                     

     Gideå (Vn)                             Anders Backlund          
                                            Anders Ödmark            
                                            Stefan Wahlström         

     Hangelösa-Lundsbrunn (Vg)              Kent Ottosson            
                                            Pierre Gustafsson        
                                            Robert Johannisson       

     Hogdal (Jä)                            Stefan Jonasson          
                                                                     
                                                                     

     Jönköping (Sm)                         Oscar Johansson          
                                                                     
                                                                     

     Karlsborg (Vg)                         Anders Hellmér           
                                            Jimmy Ågesjö             
                                            Kai Hellmér              

     Kisa (Ös)                              Jerry Lindström          
                                            Jörgen Wadell            
                                            Lars Hermansson          

     Kristinehamn (Vä)                      Niclas Eriksson          
                                                                     
                                                                     

     Landskrona (Sk)                        Axel Hansson             
                                            Håkan Fritz              
                                            Johny Vadebo             

     Lindome-Kungsbacka (Ha)                Stefan Inerfeldt         
                                                                     
                                                                     

     Löberöd (Sk)                           Daniel Björk             
                                            Emma Olsson              
                                            Patrik Backe             

     Norrköping (Ös)                        Alexander Hiulumäki      
                                            Andres Delgado           
                                            Mikael Pettersson        

     Norrtälje (St)                         Anders Bsernström        
                                            Björn Pålson             
                                            Erik Wärn                

     Nyköping (Sö)                          Emil Alakulju            
                                            Erik Alakulju            
                                                                     

     Rönnskär (Vb)                          Dan Nilsson              
                                            Denny Johansson          
                                            Hans Östensson           

     Stenungsund (Vs)                       Bo Allansson             
                                            Leif Jakobsson           
                                                                     

     Tvååker (Ha)                           Andreas Dahl             
                                            Frej Öfverlind Eliasson  
                                            Gabriel Wallberg         

     Österhaninge (St)                      Hans Drugge              
                                                                     
                                                                     

     Östra Vingåker (Sö)                    Johan Jürss              
                                                                     
                                                                     

     Överum (Sm)                            Kenneth Siekas           
                                            Kristofer Johansson      
                                            Mats Dahl                

            
Sponsorer
SvD2021
 

<< Startsida