<< Startsida

Sponsorer
SvD2021
 

HBERGS
Idrottspriser & Gravyr
 
S V E N S K A  D A G B L A D E T S
Bild: Skytt 99:e riksskyttetävling på
hemmabanor
Tävlingsperiod
5 - 20 juni 2021
 

Inrapporterade resultat till SvD 2021 i korthåll, divisionslag. (listad: 2021-07-23 kl 19.56.14)

Divisionslagtävling 1 Divisionslagtävling 2 Divisionslagtävling 3
Division 1
Plac Föreningslag                  Resultat Skytt                    Poäng
1    Dagstorp (Sk) [1]             1214     Jesper Johansson         245
                                            Johan Thelander          244
                                            Fredrik Löfvander        243
                                            Axel Löfvander           241
                                            Erik Lindberg            241

2    Löberöd (Sk) [1]              1212     Emma Olsson              247
                                            Rasmus Jagerstål         246
                                            Tobias Mossberg          243
                                            Daniel Björk             242
                                            Lisbeth Olsson           234

3    Mönsterås (Sm) [1]            1212     Molly Persson            247
                                            Markus Gillman           244
                                            Dexter Dahl              243
                                            Liam Bernhardsson        240
                                            Ella Persson             238

4    Södermalm-liljeholmn (St) [1] 1212     Arne Göranson            246
                                            Mikael Andersson         243
                                            Jan Halling              242
                                            Sten Göranson            242
                                            Amanda Göranson          239

5    Öregrund-Gräsö (Up) [1]       1210     Charlotte Nordgren       243
                                            Samuel Petersson         243
                                            Martin Lindström         242
                                            Sixten Petersson         242
                                            Saga Petersson           240

6    Algutsrum (Sm) [1]            1205     Louise Rosell            248
                                            Louise Becker            246
                                            Peter Fransson           245
                                            Daniel Karlsson          241
                                            Patrik Nilsson           225

7    Skyllberg (Ör) [1]            1205     Willhelm Oskarsson       244
                                            Aimo Pekkala             243
                                            Mikael Olsson            243
                                            Kenneth Erixon           238
                                            Kjell Fridh              237

8    Ålem (Sm) [1]                 1202     Gustav Lindhagen         245
                                            Frida Börjesson          242
                                            Gustav Karlsson          241
                                            Jan Nordstrandh          240
                                            Viktor Karlsson          234

9    Bromma Solna (St) [1]         1202     Mikael Nilsson           243
                                            Mathilda Gustafsson      242
                                            Margaretha Ottosson      240
                                            Theodor Ekstam           240
                                            Alexander Börjel         237

10   Ununge (St) [1]               1199     Jan Wallerström          242
                                            Linda Bergman            242
                                            Stefan Lundqvist         242
                                            Peter Lundqvist          241
                                            Thomas Elmberg           232

11   Arvika (Vä) [1]               1197     Eric Wallberg            241
                                            Håkan Nilsson            241
                                            Alexander Skau           240
                                            Moa Nilsson              239
                                            Andrea Franzen Wallberg  236

12   Furulund (Sk) [1]             1190     Niklas Jogmark           245
                                            Dennis Oscarsson         242
                                            Thomas Jogmark           241
                                            Hans Yngvard             232
                                            Martin Oscarsson         230

13   Ålem (Sm) [2]                 1187     Stig Karlsson            245
                                            Angelica Eriksson        242
                                            Theo Persson             240
                                            Anders Magnusson         233
                                            Adam Biskop              227

14   Karlstad-Ulvsby (Vä) [1]      1182     Bo Knoblauch             239
                                            Johan Gustavsson         238
                                            Tuva Gärdestam           237
                                            Freja Gärdestam          235
                                            Markus Karlsson          233

15   Umeå (Vb) [1]                 1179     Lars Möllsten            240
                                            Stefan Thorin            240
                                            Hanna Johansson          235
                                            Helena Dreyer Perkiömäki 232
                                            Linda Gustavsson         232


Division 2
Plac Föreningslag                  Resultat Skytt                    Poäng
1    Skultuna (Vm) [1]             1205     Hans Hägglund            246
                                            Jan Norlander            242
                                            Alexandra Klåvus         241
                                            Arne Korsbäck            240
                                            Martin Andersson         236

2    Vaksala (Up) [1]              1202     Peter U Larsson          249
                                            Caroline Törnvall        245
                                            Mikael Lundell           243
                                            Kjell Knutsson           233
                                            Camilla Grydén           232

3    Gällivare (No) [1]            1202     Anders Jonsson           249
                                            Bert-Ove Fjällström      244
                                            Roger Karlsson           243
                                            Emma Fjällström          237
                                            Vincent Stridsson        229

4    Piteå (No) [1]                1197     Håkan Lidman             242
                                            Anna Grönlund            241
                                            Martin Blombäck          241
                                            Andre Engström           238
                                            Mats Kågström            235

5    Kvistbro (Ör) [1]             1191     Martin Nilsson           245
                                            Emil Björndahl           243
                                            Birger Hägglund          242
                                            Sebastian Björnlund      232
                                            Alice Björnlund          229

6    Motala (Ös) [1]               1190     Robin Andersson          242
                                            Roland Berg              241
                                            Emma Johansson           239
                                            Jan Lorin                239
                                            Maria Johansson          229

7    Finspång (Ös) [1]             1188     Michael Svensson         242
                                            Bo Dahlén                240
                                            Sölve Pihl               240
                                            Mikael Lennartsson       236
                                            Peter Hjort              230

8    Sala (Vm) [1]                 1182     Elis Enström             242
                                            Fredrik Myrberg          241
                                            Hans Eriksson            236
                                            Fredrik Enström          232
                                            Isak Johansson Hede      231

9    Svedala-Börringe (Sk) [1]     1179     Tom Nordquist            244
                                            Max Jädersröm            240
                                            Göthe Corneliusson       236
                                            Elias Andersson          230
                                            Bastian Marstrand        229

10   Dagstorp (Sk) [2]             1176     Johan Lindberg           240
                                            Oskar Löfvander          239
                                            Albin Billing            238
                                            Annie Lindberg           234
                                            Tobias Billing           225

11   Lima (Da) [1]                 1175     Madelene Mattsson        246
                                            Joline Frykstedt         242
                                            Ville Åkerlund           232
                                            Lisa Renhall             231
                                            Agnes Millén             224

12   Rommehed (Da) [1]             1175     Olle Gabrielsson         244
                                            Marcus Ryden             240
                                            Lars Ryden               239
                                            Anna Johansson           229
                                            Nicklas Jansson          223

13   Löderup (Sk) [1]              1173     Måns Sturesson           238
                                            Sebastian Björk          237
                                            Oscar Olsson Siegmund    235
                                            Hedvig Baade Råberg      234
                                            Douglas Andersson        229

14   Flundre (Vg) [1]              1161     Maja Olsson-Kroon        237
                                            Josefine Olsson          232
                                            Caroline Andersson       231
                                            Jonas Andersson          231
                                            William Almyren          230

15   Delsbo-Bjuråker (Gä) [1]      1152     Åke Snygg                237
                                            Diana Ranameramullage    234
                                            David Ranameramullage    229
                                            Edvin Schröder           229
                                            Axel Lundholm            223


Division 3
Plac Föreningslag                  Resultat Skytt                    Poäng
1    Gullabo (Sm) [1]              1219     Håkan Hertzman           249
                                            Berith Danielsson        244
                                            Samuel Hedin             244
                                            Agnes Petersson          242
                                            Viktor Hedin             240

2    Helsingborg (Sk) [1]          1216     Ingemar Månsson          248
                                            Mikael Fors              246
                                            Johny Vadebo             244
                                            Magnus Jansen            239
                                            Patrik Klasson           239

3    Ramselefors (Vb) [1]          1210     Lotten Johansson         249
                                            Casper Fredriksson       244
                                            Marlene Forsell Forsman  243
                                            Marie Wingård            242
                                            Maja Lindberg            232

4    Gällivare (No) [2]            1194     Gabriella Nilsson Rova   243
                                            Sofia Öhman              240
                                            Johan Utsi Häggrud       239
                                            Caroline Rannebo Eklund  236
                                            Vilda Stridsson          236

5    Vännäs (Vb) [1]               1184     Erika Augustsson         242
                                            Tomas Strömberg          240
                                            Hanna Augustsson         236
                                            Peder Östlund            234
                                            Edvin Strömberg          232

6    Skoga-Ekshärad (Vä) [1]       1182     Emma Magnusson           240
                                            Anton Lind               239
                                            Mattias Lind             237
                                            Andreas Magnusson        234
                                            Linus Lind               232

7    Össjö (Sk) [1]                1165     Lasse Åkesson            237
                                            Göran Carlsson           236
                                            Anders Carlsson          233
                                            Jan Strand               231
                                            Andreas Lindell          228

8    Delsbo-Bjuråker (Gä) [2]      1164     Gisela Lindqvist         237
                                            Linus Eriksson           237
                                            Tobias Skelander         233
                                            Erik Eriksson            230
                                            Fredrik Lindberg         227

9    Öved-Östraby (Sk) [1]         1157     Katrine B.hansson        240
                                            Henrik Olsson            236
                                            Jan-Ola Olsson           233
                                            Maja Hansson             233
                                            Jan Nilsson              215

10   Täby-Viggbyholm (St) [1]      1153     Sara Salah               240
                                            Lars Berken              232
                                            Jeanette Frycklund       231
                                            Dan Gillgren             230
                                            Bengt Lord               220

11   Ängelholms (Sk) [2]           1151     Melvin Thörnquist        237
                                            Mikael Svensson          237
                                            Axel Jern                236
                                            Kajsa Jern               221
                                            Lennart Eriksson         220

12   Ängelholms (Sk) [1]           1149     Christel Hedström        237
                                            Johan Jern               235
                                            Ulf Thörnquist           233
                                            Stefan Persson           226
                                            Christian Wrennstad      218

13   Hyllstofta (Sk) [1]           1148     Janne Persson            235
                                            Christer Thomasson       233
                                            Ola Persson              233
                                            Marcus Lindén            226
                                            Isak Persson Dahlqvist   221

14   Tvååker (Ha) [1]              1146     Oskar Kling              238
                                            Andreas Dahl             234
                                            Rickard Engström         229
                                            Frej Eliasson Öfverlind  224
                                            Kevin Alvarsson          221

15   Södertelge (St) [1]           1140     Helga Konokotina         237
                                            Jouko Räsänen            229
                                            Valkiriya Konokotina     229
                                            Anton Persson            225
                                            Göran Berkelund          220

16   Hogdal (Jä) [1]               1138     Elin Jonsson             239
                                            Hanna Jonsson            234
                                            Eddie Andersson          228
                                            Helen Söderlund          224
                                            Stefan Jonasson          213

17   Stockholm Amatör (St) [1]     1117     Lennart Pree             244
                                            Göran Carlsson           238
                                            Johannekie Schnetler     233
                                            Göran Andre              231
                                            Krister Stafbom          171

18   Stockholm Amatör (St) [2]     1109     Jean Sidvall             230
                                            Jesper Myrkvist          228
                                            Arne Liljegren           227
                                            Laila Alghifary          218
                                            Sven Persson             206

19   Haraker (Vm) [1]              912      Torbjörn Ericson         246
                                            Bengt Lundgren           235
                                            Åke Af Bjerke´n          227
                                            Mats Kristensson         204
                                            Sture Berglund           0

20   Ramundbergets ssk (Jä) [1]    731      Ellen Rydhult            226
                                            Simon Åkerlind           205
                                            Kevin Åkerlind           188
                                            Vilgot Norberg           112
                                            Jåvva Rensberg           0

            
Sponsorer
SvD2021
 

<< Startsida