<< Startsida

Sponsorer
SvD2022
 

HBERGS
Idrottspriser & Gravyr
 
S V E N S K A  D A G B L A D E T S
Bild: Skytt 100:e riksskyttetävling på
hemmabanor
Tävlingsperiod
4 - 19 juni 2022
 

Preliminära resultat SvD 2022 i korthåll sorterade klassvis. (listad: 2022-08-12 kl 09.58.00)

KL Elit   KL 4   KL 3   KL 2   KL 1  
KL 55   KL 65   KL 75   KL 17   KL 15 (med stöd)  
KL 13 (med stöd)   KL 11 (med stöd)   KL Ö      
Klass KL Elit
Plac Namn                          Förening                      Resultat
1    Louise Rosell                 Algutsrum (Sm)                249
2    Anders Jonsson                Gällivare (No)                248
3    Martin Smedenborn             Mariefred-kärnbo (Sö)         247
4    Sarah Nilsson                 Ystad (Sk)                    247
5    Casper Fredriksson            Ramselefors (Vb)              247
6    Magnus Sträng                 Arboga (Vm)                   246
7    Emma Olsson                   Löberöd (Sk)                  246
8    Markus Gillman                Mönsterås (Sm)                246
     Peter U Larsson               Vaksala (Up)                  246
10   Michael Svensson              Finspong (Ös)                 246
     Sofie Wetter                  Arboga (Vm)                   246
12   Mikael Nilsson                Bromma Solna (St)             246
13   Anders Johansson              Beted (Vä)                    245
14   Tobias Mossberg               Löberöd (Sk)                  245
15   Linda Bergman                 Ununge (St)                   245
16   Lars Magnusson                Skillingmark (Vä)             245
     Patrik Andreasson             Ystad (Sk)                    245
18   Ann-Sofie Wendle              Almunge-Länna (Up)            244
19   Dennis Axelsson               Bogsta (Sö)                   244
20   Anders Petersson              Älmhult (Sm)                  244
     Fredrik Löfvander             Dagstorp (Sk)                 244
22   Göran Yngvard                 Barkåkra-Hjärnarp (Sk)        244
     Johan Ottosson                Ingelstad (Sm)                244
24   Erik Lindberg                 Dagstorp (Sk)                 243
25   Stefan Thorin                 Umeå (Vb)                     243
26   Arne Göranson                 Södermalm-liljeholmn (St)     243
27   Katrine B.hansson             Öved-Östraby (Sk)             243
28   Birger Hägglund               Kvistbro (Ör)                 242
     Stefan Lundqvist              Ununge (St)                   242
30   Anna Eklöf                    Storfors (Vä)                 242
31   Anna Löfvander                Dagstorp (Sk)                 242
32   Hans Arnkvist                 Gräsmark (Vä)                 242
33   Björn Johansson               Kvistbro (Ör)                 241
34   Caroline Törnvall             Vaksala (Up)                  241
35   Martin Nilsson                Kvistbro (Ör)                 241
36   Tomas Lindblom                Kalix (No)                    240
     Viktor Karlsson               Ålem (Sm)                     240
38   Cecilia Klingebiel            Krokek (Ös)                   239
39   Magnus Jansen                 Helsingborg (Sk)              239
40   Johanna Nyman                 Össjö (Sk)                    239
41   Markus Andersson              Bälinge-jumkil (Up)           239
     Robin Andersson               Motala (Ös)                   239
43   Andreas Lindell               Össjö (Sk)                    239
44   Emil Björndahl                Kvistbro (Ör)                 238
     Peter Lundqvist               Ununge (St)                   238
46   Johan Thelander               Dagstorp (Sk)                 238
47   Marie Wingård                 Ramselefors (Vb)              237
48   Johan Gustavsson              Karlstad-Ulvsby (Vä)          237
49   William Gryden                Vaksala (Up)                  236
50   Fanny Storm                   Vaksala (Up)                  236
51   Lars Möllsten                 Umeå (Vb)                     234
52   Christel Hedström             Ängelholms (Sk)               233
53   Lennart Tibblin               Botkyrka (St)                 233
54   Christian Wrennstad           Ängelholms (Sk)               232
55   Mathias Gärdestam             Karlstad-Ulvsby (Vä)          0

Klass KL 4
Plac Namn                          Förening                      Resultat
1    Anders Wiemo                  I 16 Halmstad (Ha)            248
2    Patrik Klasson                Helsingborg (Sk)              246
3    Erik Sahlin                   I 16 Halmstad (Ha)            246
4    Henning Andersson             Bälinge-jumkil (Up)           245
5    Stefan Önerud                 Almunge-Länna (Up)            245
6    Bert-Ove Fjällström           Gällivare (No)                244
     Jan Wallerström               Ununge (St)                   244
8    Oscar Johansson               Jönköping (Sm)                243
9    Mikael Olsson                 Skyllberg (Ör)                243
10   Charlotte Nordgren            Öregrund-Gräsö (Up)           243
11   Henrik Olsson                 Öved-Östraby (Sk)             242
12   Joel Nyman                    Karlstad-Ulvsby (Vä)          242
13   Mikael Berkelund              Åtvid (Ös)                    241
14   Johan Nilsson                 Ramselefors (Vb)              241
15   Jamie Hallenstierna           Bromölla (Sk)                 240
16   Markus Karlsson               Karlstad-Ulvsby (Vä)          240
17   Josefin Rossi                 Kalix (No)                    240
     Sven Fäldt                    Storfors (Vä)                 240
19   Emma Johansson                Ramselefors (Vb)              240
20   Fredrik Sandberg              Storfors (Vä)                 239
21   Emil Diddilié                 Krokek (Ös)                   239
22   Joakim Arnkvist               Gräsmark (Vä)                 238
23   Mikael Fors                   Helsingborg (Sk)              238
24   Josefine Olsson               Flundre (Vg)                  238
25   Camilla Grydén                Vaksala (Up)                  238
26   Mattias Lind                  Skoga-Ekshärad (Vä)           238
27   Mikael Lundell                Vaksala (Up)                  238
28   Samuel Petersson              Öregrund-Gräsö (Up)           238
29   Sten Göranson                 Södermalm-liljeholmn (St)     237
30   Johannes Ek                   Kalix (No)                    237
31   Roger Adermark                Österhaninge (St)             237
32   Niklas Johansson              Ramselefors (Vb)              235
33   Mikael Andersson              Södermalm-liljeholmn (St)     234
34   Anders Hasselgren             Trosa-Vagnhärad (Sö)          233
35   Lennart Thelander             Dagstorp (Sk)                 230
36   Thomas Persson                Christianstad (Sk)            230
37   Martin Andersson              Skultuna (Vm)                 230
38   Ulf Thörnquist                Ängelholms (Sk)               229
39   Lars Berken                   Täby-Viggbyholm (St)          227
40   Maria Johansson               Motala (Ös)                   227
41   Erik Nörregård                Löderup (Sk)                  226
42   Tobias Skelander              Delsbo-Bjuråker (Gä)          0

Klass KL 3
Plac Namn                          Förening                      Resultat
1    Erik Alakalju                 Nyköping (Sö)                 246
2    Amanda Göranson               Södermalm-liljeholmn (St)     242
3    Isak Johansson Hede           Sala (Vm)                     242
4    Hanna Johansson               Ramselefors (Vb)              241
5    Lovisa Bjare                  Botkyrka (St)                 240
6    Niklas Moberg                 Finspong (Ös)                 240
7    Roger Karlsson                Gällivare (No)                240
8    Johannekie Schnetler          Stockholm Amatör (St)         240
9    Alexandra Klåvus              Skultuna (Vm)                 239
10   Caroline Andersson            Flundre (Vg)                  239
11   Martin Bergman                Krokek (Ös)                   239
12   Mikael Andersson              Gamleby (Sm)                  239
13   Mikael Werner                 Södermalm-liljeholmn (St)     238
14   Thommy Jonasson               Älmhult (Sm)                  238
15   Anders Magnusson              Ålem (Sm)                     238
16   Jonas Andersson               Flundre (Vg)                  238
17   Thomas Ottosson               Hangelösa-Lundsbrunn (Vg)     238
18   Oscar Olsson Siegmund         Löderup (Sk)                  238
     Rikard Elmlund                Ka2 (Bl)                      238
20   Charlotte Karlsson            Dals Ed (Vs)                  238
21   Johan Jern                    Ängelholms (Sk)               237
22   Göran Carlsson                Össjö (Sk)                    237
23   Andre Engström                Piteå (No)                    237
     Tomas Strömberg               Vännäs (Vb)                   237
25   Andreas Hillman               Krokek (Ös)                   237
26   Daniel Karlsson               Algutsrum (Sm)                236
27   Jan Nilsson                   Öved-Östraby (Sk)             236
28   Mats Österlund                Ramselefors (Vb)              236
29   Lisbeth Olsson                Löberöd (Sk)                  236
30   Malin Thelander               Dagstorp (Sk)                 235
31   Ninosca Olivasres             Botkyrka (St)                 235
32   Kristian Rossi                Kalix (No)                    234
33   Liselott Danielsson           Värnamo (Sm)                  234
34   Ola Persson                   Hyllstofta (Sk)               233
35   Alvin Jonasson                Eda (Vä)                      233
36   Per Sandström                 Öved-Östraby (Sk)             232
37   Peter Hjort                   Finspong (Ös)                 232
38   Linnéa Malmborg               Hyllstofta (Sk)               232
39   Sofia Andersson               Flundre (Vg)                  231
40   Kjell Knutsson                Vaksala (Up)                  231
41   Björn Bjarnason               Värnamo (Sm)                  231
42   Johan Andersson               Löderup (Sk)                  231
43   Erik Wärn                     Norrtälje (St)                230
44   Johan Hillman                 Krokek (Ös)                   229
45   Jan Strand                    Össjö (Sk)                    228
46   Peter Torgeby                 Piteå (No)                    228
47   Mattias Nordlander            Ka2 (Bl)                      228
48   Stefan Persson                Ängelholms (Sk)               228
49   Emma Eriksson                 Ramselefors (Vb)              227
50   Stefan Carlsson               Julita (Sö)                   227
51   Patrik Nilsson                Algutsrum (Sm)                226
52   Magnus Sandström              Krokek (Ös)                   226
53   Nelleke Karelsen              Edsbjörke-Sunne (Vä)          224
54   Rickard Norlander             Löderup (Sk)                  223
55   Joel Olsson                   Kvistbro (Ör)                 222
56   Emma Andersson Norlander      Löderup (Sk)                  217
57   Bo Ohlsson                    Krokek (Ös)                   215
58   Sven Persson                  Stockholm Amatör (St)         202
59   Andreas Wistrand              Sala (Vm)                     0
     Therese Melander              S 3 Boden (No)                0

Klass KL 2
Plac Namn                          Förening                      Resultat
1    Molly Persson                 Mönsterås (Sm)                243
2    Albin Möller                  Mönsterås (Sm)                241
3    Gustav Magnusson              Ålem (Sm)                     241
     Madelene Mattsson             Lima (Da)                     241
5    Linus Eriksson                Delsbo-Bjuråker (Gä)          241
6    Emma Fjällström               Gällivare (No)                240
7    Melinda Lövskog               I 16 Halmstad (Ha)            240
8    Mikael Eriksson               Skultuna (Vm)                 239
9    Johan Wedlund                 Rommehed (Da)                 239
10   Gustav Karlsson               Ålem (Sm)                     239
11   Emil Pettersson               Ystad (Sk)                    238
12   Oskar Kling                   Tvååker (Ha)                  237
13   Moa Nilsson                   I 16 Halmstad (Ha)            236
14   Anna Grönlund                 Piteå (No)                    236
15   Mattias Näslund               Ramselefors (Vb)              236
16   Erik Eriksson                 Delsbo-Bjuråker (Gä)          235
17   Jonas Bergström               Gräsmark (Vä)                 235
18   Markus Widgren                Kalix (No)                    235
19   Per Hede                      Sala (Vm)                     234
20   Jesper Myrkvist               Stockholm Amatör (St)         234
21   Robert  Johansson             Rönnskär (Vb)                 233
22   Rickard Engström              Tvååker (Ha)                  232
23   Fanny Hellberg                I 16 Halmstad (Ha)            232
24   Mikael Lövskog                I 16 Halmstad (Ha)            232
25   Johnny Strand                 Össjö (Sk)                    232
26   Nicklas Jansson               Rommehed (Da)                 232
27   Mathias Fredriksson           Ramselefors (Vb)              232
28   Helen Johansson               Algutsrum (Sm)                231
29   Martin Blombäck               Piteå (No)                    231
30   Jan-Anders Nolemo             Skultuna (Vm)                 230
     Mathias Tunander              Rommehed (Da)                 230
32   Peter Vikander                Skyllberg (Ör)                229
33   Daniel Björk                  Löberöd (Sk)                  229
34   Johan Persson                 Ängelholms (Sk)               229
35   Sara Salah                    Täby-Viggbyholm (St)          228
36   Henrik Olander                I 16 Halmstad (Ha)            227
37   Fredrik Lindberg              Delsbo-Bjuråker (Gä)          224
38   Henrik Bengtsson              I 16 Halmstad (Ha)            224
39   Jean Sidvall                  Stockholm Amatör (St)         224
40   Markus Larsson                Arboga (Vm)                   224
41   Ola Karlsson                  Turinge (St)                  224
42   Hampus Andersson              Kalix (No)                    222
43   Eric Ericsson                 Löderup (Sk)                  222
44   David Stadig                  Fagersta (Vm)                 221
45   Christer Thomasson            Hyllstofta (Sk)               221
46   Seva Dovgoborets              Stockholm Amatör (St)         220
47   Marcus Lindén                 Hyllstofta (Sk)               218
48   Daniel Erixon                 Skyllberg (Ör)                216
49   Maria Lang                    Virsbo (Vm)                   216
50   Marcus Lord                   Täby-Viggbyholm (St)          210
51   Tommy Nilsson                 Norrtälje (St)                210
52   Carl Rundgren                 Rimbo (St)                    203
53   Anders Bernström              Norrtälje (St)                201
54   Karin Karlsson                Norrtälje (St)                200
55   Jens-Erik Vesturlid           Norrtälje (St)                192
56   Denny Johansson               Rönnskär (Vb)                 0
     Linus Magnusson               Götlunda (Vm)                 0
     Matthias Lampinen             S 3 Boden (No)                0
     Viktor Kelkkanen              Ka2 (Bl)                      0

Klass KL 1
Plac Namn                          Förening                      Resultat
1    Johanna Carlsson              Gullabo (Sm)                  242
2    Vincent Stridsson             Gällivare (No)                241
3    Klas Eklund                   Gällivare (No)                239
4    Per Agrell                    Tvååker (Ha)                  238
5    Andreas Dahl                  Tvååker (Ha)                  235
6    Mikael Andersson              Hallsberg (Ör)                235
7    Emma Edstam                   Götlunda (Vm)                 235
8    Fredrik Enström               Sala (Vm)                     234
9    Martin Karlsson               Ålem (Sm)                     234
10   Natalie Karlsson              Trosa-Vagnhärad (Sö)          233
11   Charlotta Agrell              Tvååker (Ha)                  231
12   Anton Persson                 Södertelge (St)               231
13   Siri Englund                  Gyttorp (Ör)                  230
14   Ted Sandström                 Essunga (Vg)                  230
15   Peder Östlund                 Vännäs (Vb)                   228
16   Niklas Lind                   Hallsberg (Ör)                228
17   Carina Johansson              Gällivare (No)                227
18   Beatris Levin                 Sala (Vm)                     225
19   Anders Rahm                   Essunga (Vg)                  225
20   Elin Hjorth                   Mariefred-kärnbo (Sö)         224
21   Per Gustafsson                Umeå (Vb)                     223
     Vincent Brodin                Kvistbro (Ör)                 223
23   Ann-Karin Magnusson           Hangelösa-Lundsbrunn (Vg)     223
24   Johan Sjögren                 Bogsta (Sö)                   221
25   Tobias Billing                Dagstorp (Sk)                 215
26   Sofia Torgeby                 Piteå (No)                    215
27   Pierre Gustafsson             Hangelösa-Lundsbrunn (Vg)     212
28   Mikael Andersson              Trosa-Vagnhärad (Sö)          211
29   Viktor Törnqvist              Turinge (St)                  210
30   Anders Lennartsson            Kisa (Ös)                     209
31   Robert Johannisson            Hangelösa-Lundsbrunn (Vg)     208
32   Oliver Adler                  Ystad (Sk)                    207
33   Ronny Westad                  Trosa-Vagnhärad (Sö)          202
34   Rasmus Evertsson              Mönsterås (Sm)                201
35   Stefan Magnusson              Hangelösa-Lundsbrunn (Vg)     199
36   Tony Hafner                   Trosa-Vagnhärad (Sö)          198
37   Mats Kristensson              Haraker (Vm)                  197
38   Magnus Jonasson               Haraker (Vm)                  196
39   Staffan Tjörnhammar           Rimbo (St)                    0
     Tom Johansson                 Rimbo (St)                    0

Klass KL 55
Plac Namn                          Förening                      Resultat
1    Håkan Hertzman                Gullabo (Sm)                  249
2    Peter Grenander               Ystad (Sk)                    248
3    Mikael Johansson              Jönköping (Sm)                246
4    Berith Danielsson             Gullabo (Sm)                  246
5    Ingemar Månsson               Helsingborg (Sk)              245
6    Magnus Rydén                  Botkyrka (St)                 245
7    Johan Jürss                   Eskilstuna (Sö)               245
8    Olle Gabrielsson              Rommehed (Da)                 245
9    Jan Halling                   Stockholm Amatör (St)         244
10   Jan-Ola Olsson                Öved-Östraby (Sk)             244
11   Göran Hellman                 Bromma Solna (St)             244
12   Margaretha Ottosson           Bromma Solna (St)             243
13   Hans Karlsson                 Skyllberg (Ör)                243
14   Göthe Corneliusson            Svedala-Börringe (Sk)         242
15   Roland Berg                   Skänninge (Ös)                242
16   Tomas Ulming                  Nyköping (Sö)                 242
17   Kenneth Erixon                Skyllberg (Ör)                242
18   Göran Carlsson                Stockholm Amatör (St)         241
19   Dan Wetter                    Arboga (Vm)                   241
20   Johan Lindberg                Dagstorp (Sk)                 240
21   Stig Karlsson                 Ålem (Sm)                     240
22   Jan Nordstrandh               Ålem (Sm)                     240
23   Richard Lindberg              Gefle (Gä)                    240
24   Lars-Olof Larsson             Garda-lau (Go)                239
25   Anders Carlsson               Össjö (Sk)                    239
26   Mikael Svensson               Ängelholms (Sk)               238
27   Jan-Erik Fäldt                Storfors (Vä)                 238
28   Bengt Hansson                 Bromölla (Sk)                 238
29   Christer Pettersson           Gyttorp (Ör)                  237
30   Thomas Jansson                Kvistbro (Ör)                 237
31   Magnus Carlsson               Riala (St)                    237
32   Anna Johansson                Rommehed (Da)                 236
33   Jan Johansson                 Rommehed (Da)                 236
34   Jan-Olof Lampinen             S 3 Boden (No)                235
35   Lars Dahlberg                 Säfsnäs (Da)                  235
36   Roger Andersson               S 3 Boden (No)                235
37   Lars-Gunnar Hedström          Trosa-Vagnhärad (Sö)          234
38   Robert Ek                     Kalix (No)                    233
39   Mats Kågström                 Piteå (No)                    233
40   Rune Bäckman                  Skultuna (Vm)                 231
41   Ulf Nettelbo                  Kvistbro (Ör)                 231
42   Lars Ryden                    Rommehed (Da)                 230
43   Arne Liljegren                Stockholm Amatör (St)         230
44   Jörgen Gustafsson             Varberg (Ha)                  230
45   Jan Norberg                   Hallsberg (Ör)                230
46   Micael Sigvardsson            Arboga (Vm)                   228
47   Kim Holtegaard                Södertelge (St)               224
48   Lars Ingesson                 Motala (Ös)                   223
49   Kjell Liljegren               Stockholm Amatör (St)         221
50   Lennart Eriksson              Ängelholms (Sk)               220
51   Teddy Johansson               Rimbo (St)                    218
52   Anders Assmundsgård           Essunga (Vg)                  218
53   Bengt Lord                    Täby-Viggbyholm (St)          215
54   Torsten Karlsson              Vrenaorten (Sö)               213
55   Jörgen Wadell                 Kisa (Ös)                     211
56   Bobby Jansson                 Norrtälje (St)                192
57   Björn Pålson                  Norrtälje (St)                0
     Jan Bärlund                   Stockholm Amatör (St)         0
     Krister Stavbom               Stockholm Amatör (St)         0
     Per-Arne Persson              Piteå (No)                    0
     Tomas Johannesson             Dals Ed (Vs)                  0

Klass KL 65
Plac Namn                          Förening                      Resultat
1    Torbjörn Ericson              Haraker (Vm)                  248
2    Michael Normann               I 16 Halmstad (Ha)            247
3    Bård Stafne                   Tvååker (Ha)                  246
4    Peter Fransson                Algutsrum (Sm)                245
5    Bo Knoblauch                  Karlstad-Ulvsby (Vä)          244
6    Hans Hägglund                 Skultuna (Vm)                 244
7    Ronnie Bjuvegård              Bromölla (Sk)                 242
8    Peter Berkelund               Åtvid (Ös)                    242
9    Sture Tibblin                 Botkyrka (St)                 242
10   Jan Lorin                     Skänninge (Ös)                241
11   Aimo Pekkala                  Skyllberg (Ör)                241
12   Jan-Olof Svensson             Edsbjörke-Sunne (Vä)          240
13   Arne Korsbäck                 Skultuna (Vm)                 240
14   Lars Lennartsson              Löderup (Sk)                  239
15   Bo Dahlén                     Finspong (Ös)                 238
16   Sven-Gunnar Ivars             Skultuna (Vm)                 238
17   Bengt Lundgren                Haraker (Vm)                  238
18   Kjell Lind                    Bälinge-jumkil (Up)           237
19   Torbjörn Karlsson             Vrenaorten (Sö)               236
20   Inger Blockmar                Skarpsskf Sthlm (St)          236
21   Göran Johansson               Skultuna (Vm)                 235
22   Anders Nordin                 Julita (Sö)                   234
23   Tommy Lundqvist               Algutsrum (Sm)                234
24   Lennart Pree                  Stockholm Amatör (St)         234
25   Dan Eriksson                  Figeholm (Sm)                 234
     Leif Danielsson               Värnamo (Sm)                  234
27   Åke Arbrink                   Rosersberg (St)               234
28   Kjell Johansson               Skultuna (Vm)                 233
29   Berndt Steffen                Riala (St)                    231
30   Göran Andre                   Stockholm Amatör (St)         231
31   Lars Matson                   Göteborg (Vs)                 231
32   Donald Johansson              Ale (No)                      229
33   Pär Thofvesson                Österhaninge (St)             228
34   Bertil Antonsson              Säfsnäs (Da)                  228
35   Lars Jansson                  Lindome-Kungsbacka (Ha)       226
36   Alf Edin                      Ale (No)                      225
37   Göran Berkelund               Södertelge (St)               225
38   Jouko Räsänen                 Södertelge (St)               224
39   Hans Drugge                   Österhaninge (St)             223
40   Kent Bjureström               Frötuna-Rådmansö (St)         222
41   Hans Ekman                    Trosa-Vagnhärad (Sö)          221
42   Magnus Hess                   Finspong (Ös)                 220
43   Åke Af Bjerke´n               Haraker (Vm)                  220
44   Kurt Widnersson               Frötuna-Rådmansö (St)         218
45   Hans Sundström                Täby-Viggbyholm (St)          218
46   Gunnar Hollander              Skänninge (Ös)                209
47   Olle Eklund                   Skarpsskf Sthlm (St)          208
48   Lennart Andersson             Turinge (St)                  208
49   Kent Ottosson                 Hangelösa-Lundsbrunn (Vg)     207
50   Bo Eriksson                   Gullbergs Härad (Ös)          188
51   Rolf Eriksson                 Essunga (Vg)                  186
52   Dan Gillgren                  Täby-Viggbyholm (St)          0

Klass KL 75
Plac Namn                          Förening                      Resultat
1    Gun Tarland                   Eslöv (Sk)                    242
2    Sölve Pihl                    Finspong (Ös)                 240
3    Tom Olsson                    Rommehed (Da)                 240
4    Jan Norlander                 Skultuna (Vm)                 239
5    Berndt Andersson              Götlunda (Vm)                 239
6    Håkan Lidman                  Rönnskär (Vb)                 239
7    Göte Rydstedt                 Skarpsskf Sthlm (St)          238
8    Reidar Grefjord               Göteborg (Vs)                 237
9    Kristofer Wiking              Gefle (Gä)                    237
10   Sture Engman                  Bogsta (Sö)                   236
11   Bengt Borgenport              Skarpsskf Sthlm (St)          234
12   Ulf Linden                    Trosa-Vagnhärad (Sö)          234
13   Göran Myhrberg                Öregrund-Gräsö (Up)           234
14   Leif Janzon                   Degerhamn (Sm)                233
15   Ingemar Söderlund             Skarpsskf Sthlm (St)          232
16   Bengt Myrberg                 Bälinge-jumkil (Up)           231
17   Sigvard Pettersson            Götlunda (Vm)                 231
18   Kjell Fridh                   Skyllberg (Ör)                230
19   Anne-Sofie Lundqvist          Vaksala (Up)                  230
20   Hans Eriksson                 Sala (Vm)                     229
21   Göran Jansson                 Vaksala (Up)                  228
22   Torbjörn Engqvist             Trosa-Vagnhärad (Sö)          226
23   Mats Gustavsson               Varberg (Ha)                  225
24   Ivar Ahlberg                  Skarpsskf Sthlm (St)          225
25   Östen Tarland                 Eslöv (Sk)                    224
26   Åke Lewensjö                  Göteborg (Vs)                 224
27   Sven-Erik Persson             Södertelge (St)               224
28   Rolf Lindbäck                 Vännäs (Vb)                   203
29   Lennart Karlsson              Dals Ed (Vs)                  0
     Sune Eriksson                 Bogsta (Sö)                   0

Klass KL 17
Plac Namn                          Förening                      Resultat
1    Rasmus Jagerstål              Löberöd (Sk)                  245
2    Emil Alakulju                 Nyköping (Sö)                 245
3    Annie Lindberg                Dagstorp (Sk)                 244
4    Ella Persson                  Mönsterås (Sm)                244
     Marcus Ryden                  Rommehed (Da)                 244
6    Jesper Johansson              Dagstorp (Sk)                 243
7    Maja Lindberg                 Ramselefors (Vb)              243
8    Anton Lind                    Skoga-Ekshärad (Vä)           242
9    Albin Sandmark                Christianstad (Sk)            240
10   Albin Billing                 Dagstorp (Sk)                 240
11   Hanna Augustsson              Vännäs (Vb)                   240
12   Jonathan Bengtsson            I 16 Halmstad (Ha)            240
13   Axel Löfvander                Dagstorp (Sk)                 239
14   Therese Bråten                Skillingmark (Vä)             239
15   Frida Börjesson               Ålem (Sm)                     238
16   Clara Gustafsson              Lekvattnet-Torsby (Vä)        238
17   Erik Westling                 Bollnäs (Gä)                  238
18   Adam Biskop                   Ålem (Sm)                     237
19   Mathilda Gustafsson           Bromma Solna (St)             237
20   Saga Petersson                Öregrund-Gräsö (Up)           237
21   Emma Ritscher                 Vaksala (Up)                  236
22   Jeanette Frycklund            Täby-Viggbyholm (St)          235
23   Helga Konokotina              Södertelge (St)               234
24   Jennifer Gustafsson           Ramselefors (Vb)              233
25   Hedvig Baade Råberg           Löderup (Sk)                  233
26   Maja Olsson-Kroon             Flundre (Vg)                  232
27   Leia Lindberg                 Vaksala (Up)                  232
28   Valkiriya Konokotina          Södertelge (St)               231
29   Erika Augustsson              Vännäs (Vb)                   230
30   Noelle Fessé                  Gefle (Gä)                    229
31   William Almyren               Flundre (Vg)                  229
32   Fredrik Myrberg               Sala (Vm)                     229
     Lucas Rosencrantz             I 16 Halmstad (Ha)            229
34   Edvin Strömberg               Vännäs (Vb)                   228
35   Joel Johansson                Tvååker (Ha)                  226
36   Felicia Kjellström            Gräsmark (Vä)                 224
37   Markus Knuts                  Gefle (Gä)                    224
38   Arvid Ljunberg                I 16 Halmstad (Ha)            223
39   Linus Olsson                  Eda (Vä)                      219
40   Fanny Israelsson              Tullus (Jä)                   217
41   David Rahm                    Essunga (Vg)                  217
42   Idun Sundell                  Bogsta (Sö)                   216
43   Emma Johansson                Motala (Ös)                   212
44   Filip Rangvaldsson            Tullus (Jä)                   210
45   Rasmus Forsberg               Säfsnäs (Da)                  205
46   Albin Jakobsson               Öved-Östraby (Sk)             0
     Diana Ranameramullage         Delsbo-Bjuråker (Gä)          0
     Elis Eliasson                 Piteå (No)                    0
     Hannes Nilsson                Christianstad (Sk)            0
     Linus Nilsson                 Christianstad (Sk)            0
     Lisa Renhall                  Lima (Da)                     0
     Nora Olsson                   Gullabo (Sm)                  0

Klass KL 15 (med stöd)
Plac Namn                          Förening                      Resultat
1    Louise Becker                 Algutsrum (Sm)                246
2    Tilda Hellströmer             Södermalm-liljeholmn (St)     245
3    Angelica Eriksson             Ålem (Sm)                     245
4    Alexander Devell              Nyköping (Sö)                 245
5    Amanda Persson                Vrenaorten (Sö)               245
6    Gabriella Nilsson Rova        Gällivare (No)                244
7    Samuel Hedin                  Gullabo (Sm)                  244
8    Caroline Rannebo Eklund       Gällivare (No)                243
9    Philip Jansson                Rommehed (Da)                 242
10   Freja Gärdestam               Karlstad-Ulvsby (Vä)          242
11   Casper Yngvard                Barkåkra-Hjärnarp (Sk)        241
12   Agnes Petersson               Gullabo (Sm)                  241
13   Melvin Thörnquist             Ängelholms (Sk)               240
     Märta Östlund                 Gefle (Gä)                    240
15   Lisa Nyström                  Järfälla (St)                 240
16   David Ranameramullage         Delsbo-Bjuråker (Gä)          239
17   Mira Svensson                 I 16 Halmstad (Ha)            239
18   Alexander Borndalen           Vaksala (Up)                  238
19   Edvard Bengtsson              Öregrund-Gräsö (Up)           238
20   Robin Abramsson               Sala (Vm)                     238
21   Sebastian Björk               Löderup (Sk)                  237
22   Loke Olsvik                   Kvistbro (Ör)                 237
23   Oskar Löfvander               Dagstorp (Sk)                 237
24   Selma Lundh                   Lekvattnet-Torsby (Vä)        236
25   Martin Lindström              Öregrund-Gräsö (Up)           236
26   Jamie Olsen Olander           I 16 Halmstad (Ha)            235
27   Malin Sträng                  Arboga (Vm)                   234
28   Elis Enström                  Sala (Vm)                     234
29   Vincent Eriksson              Karlstad-Ulvsby (Vä)          233
30   Jesper Fager                  Nyköping (Sö)                 233
31   Vilda Stridsson               Gällivare (No)                232
32   Gabriel Wallberg              Tvååker (Ha)                  230
33   Tilde Karelius                Lima (Da)                     230
34   Ville Åkerlund                Lima (Da)                     229
35   Filip Hansson                 Vännäs (Vb)                   225
36   Elsa Eriksson                 Sala (Vm)                     225
37   Adam Eifel                    Nässjö (Sm)                   225
38   Jonathan Engström             Arboga (Vm)                   222
39   Amanda Sandmark               Christianstad (Sk)            221
40   Henrik Albihn                 Vännäs (Vb)                   221
41   Felix Gustafsson              Kisa (Ös)                     219
42   George Ek                     Värnamo (Sm)                  218
43   Jan Hallberg                  Össjö (Sk)                    218
44   Isak Östlund                  Vännäs (Vb)                   218
45   Erik Blidberg                 Tullus (Jä)                   216
46   Johan Palmborg                Motala (Ös)                   216
47   Josefina Eklöf                Nässjö (Sm)                   215
48   Frida Lord                    Täby-Viggbyholm (St)          213
49   Lydia Hägg Eveby              Tullus (Jä)                   211
50   Tuva Grankvist                Kisa (Ös)                     209
51   Jakob Berken                  Täby-Viggbyholm (St)          202
52   Oliver Åkesson                Värnamo (Sm)                  201
53   Gustav Nordberg               Piteå (No)                    195
54   Filip Berglund                Tullus (Jä)                   189
55   Ella Eliasson                 Tullus (Jä)                   0
     Elsa Tänglander               Tullus (Jä)                   0
     Emil Lundh                    Hyllstofta (Sk)               0
     Greta Hedman                  Tullus (Jä)                   0
     Hugo Kålen                    Tullus (Jä)                   0
     Jacob Pettersson              Ka2 (Bl)                      0
     Kalle Helgesson               Tullus (Jä)                   0
     Nike Woxlägd                  Tullus (Jä)                   0
     Tilla Lidman Albertsson       Tullus (Jä)                   0
     Wilhelm Kjellström            Gyttorp (Ör)                  0

Klass KL 13 (med stöd)
Plac Namn                          Förening                      Resultat
1    John Svensson                 Bromma Solna (St)             246
2    Axel Rantakokko               Vaksala (Up)                  243
3    Tuva Gärdestam                Karlstad-Ulvsby (Vä)          242
4    Willhelm Oskarsson            Skyllberg (Ör)                242
5    Isak Våla                     Skillingmark (Vä)             242
6    Axel Lundholm                 Delsbo-Bjuråker (Gä)          241
7    Joline Frykstedt              Lima (Da)                     241
8    Måns Sturesson                Löderup (Sk)                  240
9    Sixten Petersson              Öregrund-Gräsö (Up)           240
10   Linus Lind                    Skoga-Ekshärad (Vä)           240
11   Maja Eklund                   Ununge (St)                   239
12   Rasmus Lindberg               Vaksala (Up)                  238
13   Sebastian Björnlund           Kvistbro (Ör)                 237
14   Stina Jilmefors               Gefle (Gä)                    237
15   Johan Utsi Häggrud            Gällivare (No)                237
16   Åke Snygg                     Delsbo-Bjuråker (Gä)          237
17   Douglas Andersson             Löderup (Sk)                  236
18   Oliver Engström               Bälinge-jumkil (Up)           236
19   Jonathan Johansson            Dagstorp (Sk)                 236
20   Elsa Fristedt                 Gyttorp (Ör)                  236
21   William Schöllin              Gyttorp (Ör)                  235
22   Axel Jern                     Ängelholms (Sk)               234
23   Nelly Rehn                    Österhaninge (St)             234
24   Max Tuvzezon                  Gefle (Gä)                    232
25   Moa Nilsson                   Eda (Vä)                      231
26   Jacob Hybinette               Bromma Solna (St)             230
27   Josef Nyberg                  Kvistbro (Ör)                 230
28   Gunnar Hjort                  Finspong (Ös)                 230
29   Elias Rilheim                 Christianstad (Sk)            230
     Sofia Torbjörnsson            Gamleby (Sm)                  230
31   Kevin Alvarsson               Tvååker (Ha)                  229
32   Edvin Schröder                Delsbo-Bjuråker (Gä)          228
33   Nikki Mezan                   Piteå (No)                    228
34   Märta Solegård                Tvååker (Ha)                  227
35   Jill Landin                   Kisa (Ös)                     227
36   Joe Holm                      Sala (Vm)                     226
37   Alva Andersson                Arboga (Vm)                   226
38   Karl Lagerman                 Värnamo (Sm)                  225
39   Viggo Tuvzezon                Gefle (Gä)                    223
40   Noel Eriksson                 Kvistbro (Ör)                 221
41   Emil Lagerman                 Värnamo (Sm)                  217
42   Sighsten Tjörnhammar          Rimbo (St)                    216
43   Oskar Lundh                   Hyllstofta (Sk)               214
44   Tove Bergström                Sala (Vm)                     210
45   Sam Söderman                  Rimbo (St)                    210
46   Emil Asp                      Arboga (Vm)                   210
47   William Nilsson               Kisa (Ös)                     207
48   Willy Helander                Rommehed (Da)                 206
49   Mattis Halvarsson             Tullus (Jä)                   206
50   Alfred Kereby                 Tullus (Jä)                   202
51   Melker Israelsson             Tullus (Jä)                   195
52   Alexander Magnusson           Ålem (Sm)                     193
53   Nora Biller                   Tullus (Jä)                   189
54   Kasper Olsson                 Mönsterås (Sm)                123
55   Alexandra Ahlgren             Bollnäs (Gä)                  0
     Alvin Månsson                 Ystad (Sk)                    0
     Alvina Millestu               Tullus (Jä)                   0
     Carl Lindström                Gullabo (Sm)                  0
     Gustav Norrman                Tullus (Jä)                   0
     Hanna Lundh                   Lekvattnet-Torsby (Vä)        0
     Lovina Berglind               Sala (Vm)                     0
     Malin Hägg Eveby              Tullus (Jä)                   0
     Melker Jonsson                Tullus (Jä)                   0
     Nora Blarck                   Ununge (St)                   0
     Nora Jonasson                 Tullus (Jä)                   0
     Taha Alkheder                 Löderup (Sk)                  0
     Tuva Richardsson              Tullus (Jä)                   0
     Vidar Edin                    Ingelstad (Sm)                0

Klass KL 11 (med stöd)
Plac Namn                          Förening                      Resultat
1    Abdalmalek Alkheder           Löderup (Sk)                  0
1    Agnes Nilsson                 Algutsrum (Sm)                188
1    Albin Nystedt                 Karlstad-Ulvsby (Vä)          225
1    Albin Sahlin                  Flundre (Vg)                  224
1    Alice Björnlund               Kvistbro (Ör)                 234
1    Alice Joelsson                Motala (Ös)                   211
1    Alice Rossi                   Kalix (No)                    216
1    Alva Arvidsson                Tullus (Jä)                   0
1    Alvina Eriksson               Delsbo-Bjuråker (Gä)          216
1    Ebba Karelius                 Lima (Da)                     226
1    Elias Hermasson               Kisa (Ös)                     208
1    Elvira Nilsson Levin          Sala (Vm)                     179
1    Emil Björkvist                Säfsnäs (Da)                  207
1    Emma Göransson                Ystad (Sk)                    220
1    Fabian Karlsson               Algutsrum (Sm)                233
1    Gabriel Forsgren              Kalix (No)                    0
1    Gustav Morfeldt               Eda (Vä)                      243
1    Heimer Lindh                  Rommehed (Da)                 209
1    Hilma Agrell                  Tvååker (Ha)                  229
1    Ian Holm                      Gefle (Gä)                    223
1    Isabelle Björnlund            Kvistbro (Ör)                 214
1    Jason Andreasson              Ystad (Sk)                    226
1    Johanna Eriksson              Ålem (Sm)                     219
1    Junéa Solegård                Tvååker (Ha)                  241
1    Kajsa Jern                    Ängelholms (Sk)               218
1    Kian Malmgren                 Tvååker (Ha)                  232
1    Lars Snygg                    Delsbo-Bjuråker (Gä)          218
1    Leia Pettersson               Eda (Vä)                      238
1    Leo Becker                    Algutsrum (Sm)                242
1    Leo Bergman                   Rommehed (Da)                 0
1    Leon Sjöström                 Mönsterås (Sm)                135
1    Lovisa Petersson              Mönsterås (Sm)                227
1    Lucas Petersson               Mönsterås (Sm)                211
1    Lucas Widnersson              Rimbo (St)                    207
1    Maja Hansson                  Öved-Östraby (Sk)             235
1    Max Keijsner                  Ålem (Sm)                     0
1    Melina Thofvesson             Österhaninge (St)             212
1    Melker Häggström              Ramselefors (Vb)              226
1    Millie Persson                Dagstorp (Sk)                 229
1    Märta Rahm                    Tullus (Jä)                   0
1    Nathalie Gustavsson           Gräsmark (Vä)                 186
1    Nils Eriksson                 Sala (Vm)                     220
1    Oskar Lindström               Gullabo (Sm)                  231
1    Rasmus Mårtensson             Dagstorp (Sk)                 229
1    Sally Åkerström               Sala (Vm)                     217
1    Sami Kunnari                  Kisa (Ös)                     230
1    Samuel Österlund              Ramselefors (Vb)              212
1    Sandra Hellman                Kisa (Ös)                     209
1    Stina Ganeholt                Mönsterås (Sm)                241
1    Tage Heurlin                  Dagstorp (Sk)                 223
1    Thor-Viking Engman            Bollnäs (Gä)                  0
1    Viking Jansson                Eda (Vä)                      0
1    William Strandberg            Gräsmark (Vä)                 0

Klass KL Ö
Plac Namn                          Förening                      Resultat
1    Björn Lindqvist               Ystad (Sk)                    248
2    Annika Grenander              Ystad (Sk)                    245
3    Christer Jonasson             Skultuna (Vm)                 242
4    Linda Karlsson                Algutsrum (Sm)                242
5    Sandra Persson                Bromölla (Sk)                 241
6    Agneta Hanson                 Forshälla/Herrestad/Torp (Vs) 240
7    Kennet Erlandsson             Forshälla/Herrestad/Torp (Vs) 239
8    Tomas Hallberg                Össjö (Sk)                    239
9    Stefan Andersson              Skultuna (Vm)                 239
10   Jörgen Johansson              Sala (Vm)                     239
11   Patrik Andersson              Bromölla (Sk)                 238
12   Lena Åkesson Janson           Eda (Vä)                      238
13   Niclas Gustafsson             Arboga (Vm)                   238
14   Annette Andersson             Nässjö (Sm)                   237
15   Ann Pettersson                Ystad (Sk)                    237
16   Kristoffer Åberg              Ålem (Sm)                     235
17   Mikael Myrberg                Sala (Vm)                     235
18   Marika Hag                    Stockholm Amatör (St)         235
19   Rune Backman                  Forshälla/Herrestad/Torp (Vs) 235
20   Peter Bergman                 Forshälla/Herrestad/Torp (Vs) 235
21   Emil Andersson                Nässjö (Sm)                   234
22   Fredrik Eriksson              Delsbo-Bjuråker (Gä)          233
23   Per-Nils Snygg                Delsbo-Bjuråker (Gä)          233
24   Michel Allansson              Värnamo (Sm)                  232
25   Gert Sandström                Öved-Östraby (Sk)             232
26   Kenny Karlsson                Nässjö (Sm)                   232
27   Margareta Ohlsson             Delsbo-Bjuråker (Gä)          232
28   Gunter Flugel                 Algutsrum (Sm)                232
29   Flemming Jensen               Össjö (Sk)                    232
30   Gunnar Wallström              Forshälla/Herrestad/Torp (Vs) 231
31   Jindra Hillman                Krokek (Ös)                   231
32   Anders Hansson                Vännäs (Vb)                   231
33   Marie Johansson               Kisa (Ös)                     231
34   Leif Djerv                    Gamleby (Sm)                  230
     Roger Janson                  Eda (Vä)                      230
36   Lars Karlsson                 Algutsrum (Sm)                230
37   Conny Hansson                 Forshälla/Herrestad/Torp (Vs) 230
38   Erika Gustavsson              Gräsmark (Vä)                 230
39   Johan Åkesson                 Värnamo (Sm)                  230
40   Carina Jönsson                Ystad (Sk)                    229
41   Dennis Ignell                 Nässjö (Sm)                   229
42   Krister Eklöf                 Nässjö (Sm)                   229
43   Thomas Carlsson               Rommehed (Da)                 229
44   Gunnar Jakobsson              Värnamo (Sm)                  228
45   Lars Åke Trulsson             Mönsterås (Sm)                228
46   Lars-Olov Björkvist           Säfsnäs (Da)                  228
47   Peter Schröder                Delsbo-Bjuråker (Gä)          228
48   Yngve Rylander                Motala (Ös)                   228
49   Anders Larsson                Gällivare (No)                228
50   Janne Forsberg                Figeholm (Sm)                 227
51   Ann-Christin Danielsson       Värnamo (Sm)                  227
52   Ulf Karlsson                  Figeholm (Sm)                 226
53   Maria Svensson                Kisa (Ös)                     225
54   Karin Flugel                  Algutsrum (Sm)                225
55   Per-Erik Wahlström            Eda (Vä)                      225
56   Hans Karlsson                 Forshälla/Herrestad/Torp (Vs) 225
57   Tove Åhsberg                  Kisa (Ös)                     223
58   Björn Joelsson                Motala (Ös)                   223
59   Marco Kunnari                 Kisa (Ös)                     221
60   Nicklas Torbjörnsson          Gamleby (Sm)                  221
61   Magnus Högberg                Sala (Vm)                     221
62   Britt-Marie Sträng            Arboga (Vm)                   221
63   Niklas Möller                 Gamleby (Sm)                  220
64   Lukas Fält                    Ystad (Sk)                    218
65   Lars Karlsson                 Eda (Vä)                      218
66   Anita Stridsson               Gällivare (No)                218
67   Jerry Lindström               Kisa (Ös)                     217
68   Stefan Eriksson               Delsbo-Bjuråker (Gä)          216
69   Erling Johansson              Forshälla/Herrestad/Torp (Vs) 216
70   Jonas Ohlsson                 Delsbo-Bjuråker (Gä)          215
71   Monika Skyllkvist             Kisa (Ös)                     215
72   Karin Eklund                  Finspong (Ös)                 215
73   Ingela Mörberg                Nässjö (Sm)                   214
74   Kent Palmborg                 Motala (Ös)                   213
75   Annica Dahlén                 Finspong (Ös)                 212
76   Lotta Zetterman               Stockholm Amatör (St)         211
77   Annica Pihl                   Finspong (Ös)                 210
78   Agneta Magnusson              Ålem (Sm)                     209
79   Marita Ledin                  Motala (Ös)                   207
80   Erik Persson                  Södertelge (St)               207
81   Jessica Skogqvist             Södertelge (St)               206
82   Nikos Iliopoulos              Stockholm Amatör (St)         204
83   Jonatan Andersson             Krokek (Ös)                   198
84   Tomas Persson                 Gräsmark (Vä)                 191
85   Harry Van Der Sleen           Motala (Ös)                   188
86   Willy Ohlsson                 Krokek (Ös)                   187
87   Gustav Palm                   Kisa (Ös)                     186
88   Catarina Moberg               Finspong (Ös)                 181
89   Tobias Hermansson             Kisa (Ös)                     181
90   Lena Carlsson                 Motala (Ös)                   176
91   Gunilla Ekberg                Motala (Ös)                   0
     Mona Hillman                  Krokek (Ös)                   0
     Obaida Alkheder               Löderup (Sk)                  0
     Ricard Hillman                Krokek (Ös)                   0
     Stig Sundell                  Bogsta (Sö)                   0
     Åke Idebrant                  Mönsterås (Sm)                0
            
Sponsorer
SvD2022
 

<< Startsida